Türk Uydusu Göktürk-1 Uzaya Çıkmaya Hazır

Türk Uydusu Göktürk-1 Uzaya Çıkmaya Hazır

Avrupa’da yapımı tamamlanan Türk projesi Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusu, Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen törenle dünya basınına tanıtıldı.

Göktürk-1 Keşif ve Gözetleme Uydusunun teslimatı için Ankara'ya gönderilmeden önce, yapıldığı ülke olan Fransa’nın Cannes kentinde bir tanıtım gerçekleştirildi ve basına tanıtıldı. Göktürk-1 uydusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin istihbarat gücünün artırmak ve daha teknolojik seviyeye getirmek için tasarlandı. Uydunun yüksek teknolojili optik sistemlerinin tasarım ve montajı için 10 milyon Euro harcandı.

Göktürk-1 uydusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyacağı yüksek çözünürlüklü istihbarat görüntülerini kara ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın elde edilebilecek, işleyecek, depolayacak ve değerlendirecek. Göktürk-1 bundan sonra Türkiye’nin göndereceği her uyduyla irtibat kurabilecek şekilde programlandı.

Göktürk-1 uydusu askeri amaçlarının dışında orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası hasar tespiti, yıllık ürün tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi ve güncellenmesi gibi pek çok alanda görüntü ihtiyacını da karşılayacak. Göktürk-1 görevi boyunca günde 278 fotoğraf gönderecek.

Ankara’ya 7 Mayıs’ta gönderilecek Göktürk-1 uydusunun, 2016 yılı ilk yarısında Fransız Guyanası’nın Kourou kentinden fırlatılması planlanıyor. Türk uydusu Göktürk-1 ile ilgili daha fazla bilgiye TAI (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi) sayfalarından ulaşabilirsiniz.

Uzay Yarışının Unutulmazları

Dünyayı Bir de Uzay İstasyonundan Seyredin

Uzay Yolculuklarının Geleceği Bu Projede Yatıyor

YORUMLAR