Türk ve Rus Bilim İnsanlarından Ortak Başarı

Türk Rus Bilim İnsanları Patlayıcı Tespit Yöntemi

Gebze Teknik Üniversitesi, yurt içi ve yurt dışında yürüttüğü çalışmalar ve geliştirdiği yeniliklerle ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor.

Gebze Teknik Üniversitesi’nden Türk bilim insanları ve Emmanuel Kant Baltık Federal Fizik Üniversitesi'nden Rus bilim insanlarının ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma sonucunda çok önemli yeni bir yöntem keşfedildi.

Sonuçları Chemical Physics dergisinde de yayınlanan çalışmaya göre, Türk fizikçiler Rus meslektaşlarıyla birlikte, patlayıcıların tespit edilmesini sağlayan yeni bir yöntem geliştirdi.

Chemical Physics dergisindeki makalede, "Emmanuel Kant Baltık Federal Fizik Üniversitesi'nden bilim insanları Gebze Teknik Üniversitesi'nden bilim insanları ile nükleer manyetik rezonans yardımıyla patlayıcı tespit yöntemi geliştirildi. Geliştirilen yöntem geçiş-kontrol noktalarında kullanılabilir." ifadeleri kullanıldı.

Makaleye göre 'nükleer manyetik rezonans yardımıyla patlayıcı tespit yöntemi', patlayıcı tespit operasyonlarında analiz sürecini hızlandırabilir ve operasyonlar sırasındaki masrafları azaltabilir.