Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Hacettepe Üniversitesi'nde geliştirilen elektrikli araba iki aya kadar piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Tamamen Türk mühendislerin tasarımı olan araç, ilk olarak 500 adet üretilecek.

Hacettepe Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, elektrikli arabanın ilk 500 adet üretimi ve satışı için çalışmaların olumlu sonuç verdiği ifade ediliyor.

İlk elektrikli arabayı kendisinin kullanacağını belirten Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, kendi ürettikleri aracın piyasada satılan elektrikli arabalardan çok daha ucuz olacağını da söyledi. Tuncer, "Arabanın tamamına yakını Türk ürünüdür. Her bir parçasını teknokentimizde geliştirdiler. Son derece dengeli bir araba. Ben de kullandım. Bir yarış arabası dengesinde diyebiliriz. Ciddi sürat yapıyor" diyerek arabayı anlattı. Elektrikli arabanın, spor, makam ve 4 kapılı aile modellerinin olacağı belirtildi. 4 kapılı olan ekonomik modelin orta gelirli bir Türk ailesinin alabileceği fiyata üretileceği belirtildi.

Türkiye’de elektrikli araba üzerine yapılan çalışmalar son yıllarda oldukça hız kazandı. Geçen hafta sizlere Kiraz, Türkiye'nin İlk Elektrikli Arabası ve Yarışlara Hazırlanıyor haberimizde bir başka projeden de bahsetmiştik. Ancak geleneksel Türk bakış açısıyla nedense, her elektrikli araba projesi her zaman "ilk" ibaresiyle lanse ediliyor, basına da böyle tanıtılıyor. Böylece Türkiye'nin "ilkleri" de bitmek bilmiyor.

Türkiye'nin İlk Güneş Enerjisi Panelli Otobüsü Servise Çıktı

Türkiye'nin İlk Yerli Akıllı Telefonu Turkcell T40, Tanıtıldı

Türkiye'nin İlk Öğrenci Yapımı Formula Aracı Bee-R

YORUMLAR