Türk Yazılımcıdan 'Sanal Garson' Uygulaması

Türk Yazılımcıdan 'Sanal Garson' Uygulaması

 

Çalıştığı şirketten ayrılarak, restoran ve kafe gibi kalabalık işletmelerde garson bekleme sıkıntısını ortadan kaldıracak bir uygulama geliştiren Türk yazılımcı, bunun için 8 ay çalışmış.

İstanbul'da özel bir firmada yazılımcı olarak çalışan Orhan Ekinci, "sanal garson" olarak adlandırdığı bir mobil uygulama geliştirdi. "Eatsy" adını verdiği mobil uygulama, restoran ve kafelerde kullanılabiliyor ve hızlı sipariş verebilmenin konforunu tüm kullanıcılara yaşatabiliyor. Ekinci, 4 arkadaşıyla beraber geliştirdiği uygulamayla, müşterilerin Eatsy'i kullanarak telefonlarından harita üzerinde görünen işletmelerin menülerinden istedikleri yemeği sipariş edebilmelerini de sağlıyor. Kullanıcılar sipariş edecekleri yemeklerin kalori miktarını da bu uygulamayla öğrenebiliyorlar. Eatsy uygulaması, çoklu dil desteği de vererek, turistlerin de uygulamayı kolaylıkla kullanabilmelerini destekliyor.

Eatsy kullanan müşterilerin son derece hızlı sipariş verebileceğini anlatan Ekinci, işletmelerin menülerinde yeterli bilgi bulunmadığı ve yoğunluk sebebiyle garsonların eksik sipariş aldığını hatırlatarak, "Bir gün ben de benzer sıkıntılar yaşarken 'Neden böyle bir uygulama yok?' diye düşündüm. Sonra araştırdım ve 'Artık bunu başkasının yapmasını beklemeyelim, biz yapalım' dedim." şeklinde konuşarak uygulamanın aklına nasıl geldiğini anlattı.

Eatsy uzun süren bir geliştirme süresinin ardından, iOS ve Android telefonlar için eylül ayında uygulama mağazalarına yerleşecek.

Robot Garsonlar İşten Kovuldu

Japonya'da Bir Garip Hotel: Henn-Na

YORUMLAR