Türk Yazılımı Karaciğer Ameliyatlarını Kolaylaştıracak

Türk Yazılımı Karaciğer Ameliyatlarını Kolaylaştıracak

Türk bilim adamları, yaptıkları uzun süreli çalışma sonucunda karaciğer ameliyatlarında kullanılabilecek yeni ve efektif bir görüntüleme yazılımı geliştirdiler. Liver Vision adı verilen bu yazılımın, ameliyatlardaki hata payını düşüreceğini de söylediler. 

Uluslararası Karaciğer Nakli Derneği (International Liver Transplantation Socienty ILTS) tarafından Çekya'nın başkenti Prag'da düzenlenen "Dünya Karaciğer Nakli Kongresisırasında tanıtılan "Liver Vision" isimli yeni yazılım, karaciğer kanseri operasyonları ile karaciğer nakil ameliyatlarında kullanılıyor ve nakil sonrasında verici ile alıcıda karaciğer yetmezliği gelişme riskini en aza indiriyor. Bununla bilrikte nakil ameliyatlarında, doktora ne kadar ciğer alınması gerektiğine dair daha iyi sonuçlar veren yazılım, yanılma payını yüzde 20'lerden yüzde 5'lere kadar düşürüyor.

Geliştirilen programın "Liver Vision" diye isimlendirildiğini anlatan Doç. Dr. Deniz Balcı, bunun bir görüntüleme yazılımı olduğunu dile getirerek; "Bu, tamamen Türk bilim insanlarınca geliştirilen bir karaciğer görüntüleme yazılımı. Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'ndeki öğretim üyeleri, Karaciğer Nakli Merkezi bölümünden ben ve aynı zamanda yazılım geliştirme üzerine çalışan bir firma tarafından geliştirildi." dedi.

Bütün karaciğer ameliyatlarında kullanılmak üzere bu yazılımı geliştirdiklerini belirten Balcı, karaciğer operasyonlarının ardından en çok korkulan durumun karaciğer yetmezliği olduğunu belirtirken, bu yazılımla birlikte bu riskin çok daha az seviyeye ineceğini söyledi. Balcı, "Bunun da en önemli sebebi, çıkardığınız kısım sonrası kalan kısmın yetersiz hale gelmesi. Geliştirilen görüntüleme yazılımıyla, ameliyatı yaptıktan sonra hastadan ne kadar karaciğer alınacağını, ne kadar dokunun kalacağını, hangi damarların kesileceğini ve hangi damarların korunacağını belirginleştirilebiliyor. Bu verilerden yola çıkılması ise ameliyatı çok güvenli planlama imkanı sunuyor, yanılma payını 10-20'lerden yüzde 0-5'ler arasına düşürüyor. Mevcut uygulamalarda tomografi tetkikiyle bunlar görülebiliyordu ancak tomografide görülen 2 boyutlu görüntüler, geliştirilen görüntüleme yazılımıyla birlikte 3 boyutlu olarak sunuluyor. Bu da adeta ameliyat yapılıyormuş gibi hekimin beyinde canlandırmasını kolaylaştırıyor. Yapılacaklara ilişkin daha net bir planlama imkanı sunuyor." dedi.

Diğer yazılımlardan farklı olak cep telefonundan bile kontrol edilebilme şansı sunan Liver Vision, Japonya, Almanya ve Fransa'da daha önce geliştirilen benzer yazılımlardan ilham alarak geliştirilmiş ve onlardaki eksiklikler kapatılarak, kullanımı daha kolay şekilde düzenlenmiş. 

Bugüne kadar 70 farklı operasyonda denenen ve olumlu sonuçlar alınan yazılım, 100 deneme sonrasında daha fazla yaygınlaştırılmak için tanıtılmaya başlanacak ve diğer hastanelerde de kullanılması sağlanacak. 

Türk Bilim İnsanları Bor Madeninden Biyouyumlu Yapıştırıcı Üretti

Bilim İnsanları HIV Virüsünü İlk Kez Yok Etti!

Türk Bilim İnsanları Antarktika'da Ne Yapıyor?

YORUMLAR