Türkçe'nin En Büyük Düşmanı Sosyal Medya ve Z Jenerasyonu

sosyal medya

X, Y, Z? Siz hangi kuşaksınız? Ben şahsen Y. Peki bu üç kuşağın ortak noktası nedir sizce? Ben söyleyeyim! Birbirine sallamak.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık, 2000’li neslin yani namı diğer Z kuşağının dilin yozlaşmasına sebep olduğunu savunuyor. AA’nın haberine göre, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Aydoğan Boschele de sosyal medya paylaşım tarzının Türkçe’nin yapısını bozduğunu dile getirdi. Sosyal medya ve teknolojinin aile kurumunu bozduğuna dikkat çeken Boschele, günümüz gençliğini bu teknolojiyle doğmamış neslin anlamadığı bir dili konuşmakla suçladı.

likelamak’, ‘stalklamak’, ‘troll’, ‘favlamak’ ve ‘hashtag’ gibi kavramlardan örnek veren öğretim üyesi, bu durumun Türkçemizin yapı ve kurallarının bozulmasına neden olduğunu dile getirdi. “Her teknoloji, kendi terminolojisini de beraberinde getiriyor” diyen Boschele, Türkiye’nin bu sebeple bu teknolojiyi üreten ülkelerin kültürünün egemenliği altında olduğunu vurguladı.

Haber burada baya uzayıp gidiyor arkadaşlar, dileyen X jenerasyonunun yeni nesil ve sosyal medya hakkında yakınmasını orijinal haberden okuyabilir. Burada editörünüz, yani ben devreye girerek konuyla ilgili kendi düşüncelerimi yazacağım. Uzun süre eski neslin sosyal medya, telefon bağımlılığı hakkında eleştirilerini dinledik, ancak şu an bir an durup çevrenize bakarsanız, söz konusu neslin bizlerden daha fazla sosyal medya bağımlısı olduğunu görebilirsiniz. 

Likelamak ne demek?” diye soramayan jargona söyleniyor. Çağ değişiyor sevgili teyzeler, amcalar. Dilimizi korumak için gençliği eleştirmek yerine literatüre Türkçe olarak girecek ürünleri üretin, üretilmesi için destek verin. Yoksa bu yazılarınızı kimse ‘favlamaz’ ve ömür boyu ‘trollenir’, maazallah ‘meme’ konusu olursunuz. Sevgiler...

 

YORUMLAR