Turkcell'den Adil Kullanım Koşulları (AKK) Hakkında Açıklama Geldi

Turkcell, tüketilen her 1 GB için ekstra ücret talep edilmesi şeklinde bir karar ya da uygulama bulunmadığını açıkladı.

Turkcell'den Adil Kullanım Koşulları (AKK) Hakkında Açıklama Geldi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)'nın, 1 Mayıs 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere AKK’ya tabi olan tüm internet (Fiber ve xDSL) paketlerinde değişikliğe gidilmesine dair aldığı karar son günlerde sıkça tartışılıyor. İnternet servis sağlayıcılarının alınan bu kararla birlikte, adil kullanım koşullarının aşımında ekstra ücretlendirme yapılacağına dair internette ve sosyal medyada kullanıcılar arasında tedirginlik oluşmuş durumda. Yeni tarifelerini açıklayan firmalar kullanıcıları pek de mutlu etmiş görünmüyorlar. Tam da bu noktada Turkcellkamuoyunu aydınlatma amacıyla bir bülten yayınladı.

Turkcell tarafından yapılan açıklamada, "Turkcell olarak sunduğumuz paketlerimizde, sosyal medya ve internetteki haberlerde yer aldığı gibi BTK’nın yeni mevzuatına göre belirlenen hız kademeleri geçildikten sonra tüketilen her 1 GB için ekstra ücret talep edilmesi şeklinde bir karar ya da uygulama bulunmamaktadır" deniliyor. 

Yayınlanan bültenin devamında ise şu ifadeler yer alıyor:

"Ayrıca hem Fiber hem xDSL’de 02.00-08.00 saatleri arasında gerçekleştirilen internet kullanımları AKK’ya dahil edilmeyecek ve söz konusu zaman dilimlerinde AKK’nın aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın AKK kullanımları sonrası hız kısıtları uygulanmayacaktır.

AKK hakkında yapılan tüm işlemler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kararlarıyla sınırlıdır. Operatörlerin bu konu hakkında herhangi bir tasarruf yetkisi bulunmadığı gibi özellikle Turkcell’in müşteri memnuniyet prensipleri gereğince mevcut müşterilerimizin kontratlarında yer alan şartları kötüleştirecek bir davranışta bulunmamız söz konusu olamaz.

Mevcut fiber tarifelerimiz ise aynen geçerliliğini korumaktadır. Kotasız (limitsiz) internet kullanmak isteyen müşterilerimizin interneti Turkcell fiber kalitesinde deneyimleyebilmesi için 1 Mayıs itibarıyla mevcut tarifelerimize ek olarak fiber Platin paketleri kullanıma sunduk. 25 mbps’lik giriş paketimizi daha rahat satın alınabilir kılmak için de 89 TL olarak fiyatlandırdık.

Özellikle belirtmek isteriz ki kamuoyunda oluşan yanlış algının aksine AKK noktası geçildikten sonra yapılan veri tüketimleri için faturaya ek bir ödeme yansıtılmamaktadır."

Bu durumda yeni paketleri ağır eleştirilere maruz kalan Uydunet'ten de bir açıklama gelecek mi hep birlikte göreceğiz. 

Turkcell Superonline, ADSL ve VDSL Müşterilerine de AKK Aşımında Joker Seçeneği Sunuyor

AKK Gidiyor, Kota Geliyor!

YORUMLAR