Turkcell'e Göre, Türkiye 5G'ye Geçiş Esnasında Hiç Sıkıntı Yaşamayacak

Turkcell'e Göre, Türkiye 5G'ye Geçiş Esnasında Hiç Sıkıntı Yaşamayacak

Turkcell Genel Müdürü, Türkiye'nin 5G'ye geçiş sürecinde, bugün dünyada yaşanan sıkıntıları yaşamayacağı ifade etti. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan 4,5G ihalesinde "teknoloji lisanslamak yerine spektrum ihalesi" yapıldığını belirten Kaan Terzioğlu, "Bu ihalenin sonucunda, bugün dünyada 5G ihalesi dolayısıyla yaşanan tartışmaların, Türkiye'de yaşanmayacağını düşünüyorum." dedi.

Dünyada 5G teknolojisi ile alakalı çeşitli tartışmalar yaşandığını ifade eden Terzioğlu, BTK tarafından sisteme doğru bir müdahale yapıldığını ve bu müdahale dolayısıyla "teknoloji  lisanslamak yerine spektrum ihalesi"nin yapıldığını anlattı.

Terzioğlu verdiği demeçte, BTK tarafından yapılan kamuoyunda 4,5G olarak bilinen "IMT  Advanced Yetkilendirme İhalesi" ile bu özelliğin her türlü teknolojide  kullanılmasının önünün açıldığını söyleyerek, bu kararla ihalede 5G'yi, istedikleri her teknolojiye entegre edebileceklarini de söyledi.

5G teknolojisine geçiş aşamasında, İngiltere'de yaşanan bazı tartışmaların yüksek mahkemeye yansıyan sıkıntılardan dolayı aksadığını anlatan Terzioğlu, Yüksek Mahkemeye dava açılması durumunda, İngiltere'de 2018 yılı başında yapılması planlanan 5G denemelerinin gecikeceğini de anlattı.

Apple 5G Testlerine Başladı

Türkiye 5G’de Sadece Uygulayıcı Olmayacak

5G Nedir? Gerçek Tanımı Hangisi Olabilir?

YORUMLAR