Türkçeye Özel E Klavye Geliştirildi!

Türkçeye Özel E Klavye Geliştirildi!

Q klavye ve F klavye arasında yaşanan tartışmalara bir yana bırakın. Boğaziçi Üniversitesi bilim adamları 3 yıldır yaptıkları araştırmayı tamamladığını açıkladı. Yapılan araştırmalar sonucu, Türkçeye ve el yapısına en uygun olan klavyenin, E klavye olduğu saptandı.


Q klavyeler her ne kadar yaygın olsalar da aslında Türkçe yazım için uygun değiller. F klavye ise 1950 yıllarındaki ve o zaman dilimindeki Türkçeye göre geliştirilmiş durumda. Q klavyeye göre Türkçe için son derece uygun olan F klavyenin yerini ise E klavye alacak. Araştırmanın başındaki Doç. Dr. Mahmut Ekşioğlu ve ekibi tam 3 yıldır birçok konunun incelendiği bilimsel araştırmalar yapıyor. TÜBİTAK'ın da desteklediği yeni klavyeye özellikle yazım performansını artırma ve sağlık alanlarına odaklanmış durumda. Yazım sırasında parmakların ikili kombinasyonlarını ve iki tuşa ardı ardına basmak için gereken sürelerin ölçüldüğü araştırmalar, tüm bu verileri ve en çok kullanılan kelimeleri harmanlayarak bir model oluşturuldu. 152 adet klavye dizilim modelinden 3 tanesini seçen araştırmacılarımız, bunları canlı olarak teste tabi tuttular. E klavyeyi kullananlar F ve Q klavye kullanımlarına göre önemli derecede daha az parmak hareketiyle yazım yapabiliyorlar.


Yazım performansı ve sağlık için en üst noktada verimliliği kanıtlanan ve Dünya'da bilimsel yollarla tasarlanan ilk klavye olma ünvanı taşıyan E klavye, yine Dünya çapında patent alma yolunda. Devlet kadrolarında olsun, ithal edilen dizüstü bilgisayar ve klavyelere E klavye seçeneği koydurtmak olsun yasal olarak da bu tarz yenilikler desteklenmeli. Bilimsel olarak Q klavye diziliminden fersah fersah daha kolay ve hızlı yazım sağladığı kanıtlanmış bir ürünü de pek rahat alışabiliriz.

Apple'ın Sesli Asistanı Siri Türkçe Konuşacak!

Microsoft Office, Öğrenci ve Öğretmenler İçin Ücretsiz Oldu!

YORUMLAR