Türkiye 2015 Yılını En Çok Siber Saldırıya Uğrayan Ülke Olarak Kapattı

Türkiye 2015 Yılını En Çok Siber Saldırıya Uğrayan Ülke Olarak Kapattı

Geçtiğimiz yıla ilişkili olarak siber saldırı istatistiklerini yayınlayan Nexusguard adlı siber güvenlik firması bu istatistiklerde çarpıcı veriler paylaştı. Bilindiği üzere geçtiğimiz sene politik olarak çalkantılı bir yıl olmuştu. Yaşadığımız politik sıkıntılar sadece iç işlerimizle sınırlı kalmamış, dış ilişkilerimizde de Suriye konusundan ötürü farklı ülkelerle farklı problemler yaşamıştık. Yaşanan bu sorunların da ülkemize siber saldırılar olarak geri döndüğü Nexusguard'ın yayınladığı istatiktiklerde ortaya çıktı.

2015'in son çeyreğine ait siber saldırı haritasını yayınlayan Nexusguard bu dönemde dünya çapındaki DDoS saldırılarının ciddi anlamda yükseldiğini raporlarken bu saldırılardan en büyük payı ülkemizin en büyük internet servis sağlayıcıları olan Turkcell ve Türk Telekom'un aldığını açıklıyor.

Saldırıların arkasında Rus hackerların ve Anonymous'un olduğu iddia ediliyor

Hatırlanacağı üzere Suriye sınırına yakın bir bölgede düşürülen Rus savaş uçağı nedeniyle Türkiye ve Rusya arasında gerilim yükselmiş, resmi açıklamalarda sert ifadeler kullanılmıştı. Bu olayın ardından da Rusya üzerinden Türkiye'ye yoğun siber saldırılar yapılmıştı.

Anonymous ise #OpTurkey etiketiyle başlattığı operasyonda Türk hükümetini IŞİD'i desteklemekle suçlamış, bu nedenle Türk internet sitelerine geniş çaplı saldırılar düzenlemişti.

Saldırılarda nic.tr hedef alınmıştı

.tr uzantılı internet sitelerine yönlendirilme yapılmasını sağlayan nic.tr adlı sisteme yapılan DDoS saldırıları sonucu bu sistemin çalışmasında aksamalar meydana gelmiş, birçok .tr uzantılı siteye erişimde sıkıntı yaşanmıştı. Bu saldırılar DDoS yöntemi gibi basit bir yöntem ile gerçekleşmiş olsa da etkileri bakımından bir hayli ciddiydiler.

Nexusguard'ın hazırladığı siber saldırı haritasında Türkiye'yi Amerika ve Çin takip ediyor. Rusya'nın bu ülkelerden biraz daha geride olması ise dikkat çekici:

YORUMLAR