Türkiye 4G’yi Atlayıp Doğrudan 5G’ye Geçebilir, İşte 5G'nin Avantajları

Türkiye 4G’yi Atlayıp Doğrudan 5G’ye Geçebilir, İşte 5G'nin Avantajları

4G ihaleleri başlamadan Türkiye’de 5G’nin daha faydalı olabileceği fikri üzerinde duruluyor. 4G için başlanan hazırlıkların atlanarak 5G altyapısına geçmek daha istikrarlı bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Avrupa Komisyonu'nun, "Avrupa İçin Dijital Gündem" araştırmasına göre, 5G, taşımacılık, otomotiv, sağlık, çevre ve enerji gibi alanlarda evrensel bir bilgi altyapısı oluşturulmasına imkan verebiliyor. Bundan dolayı Türkiye’de 4G ihalesinin doğrudan 5G’ye geçmesi söz konusu olabilir. 5G karşılaştırıldığında 4G’den daha fazla teknolojik yenilikler getirebilecek bir iletişim teknolojisi. Türkiye son günlerde bu fırsatı daha mantıklı bir alternatif olarak değerlendiriyor.

5G sayesinde, artık "akıllı evler" mümkün, Bu mekanlar sahipleri tarafından gerçek zamanlı takip edilebilecekler. Evler yangın, su baskını, hırsızlık gibi durumlarda da ilgili kurumlara "acil durum" uyarısı verebilecek. Akıllı elektrik şebekelerinde veri paylaşımı ile tüketiciler, elektrik kullanım miktarını ve fiyatını anında izleyerek tasarrufa gidebilecekler.

4G ile 6,5 dakika, 3G teknolojisiyle 1 saatten fazla süren 8 gigabayt büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü bir filmi indirme süresi, 5G ile 6 saniyeye düşebiliyor. Veri transferi söz konusu olduğu zaman 5G, 4G'den yaklaşık 30 kat daha hızlı.

5G teknolojisi, araçlar arasında veri paylaşımına da olanak tanıyor. Trafik akışı ve park konusuna ilişkin anlık verilerle ulaşarak trafik içinde daha rahat bir hareket imkanı sağlıyor.

Türkiye 4G ihalesinden vazgeçerse, 5G için atacağı adımı 2020 senesine kadar Avrupa ile beraber eş zamanlı alt yapı kurarak oturtabilir.

4G Türkiye'de 2016'da Hizmete Giriyor, Yeni Bir Operatör Daha Geliyor

4G'ye Adım Adım, İhale Asgari Bedeli Açıklandı

YORUMLAR