Türkiye Artık Depremleri Daha Önceden Tahmin Edebilecek

Türkiye Artık Depremleri Daha Önceden Tahmin Edebilecek

Türkiye'nin etkili bir deprem kuşağında olması, depremlerin önceden belirlenmesine yönelik çalışmaların da hızlanmasına sebep oluyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) İzmir Bilimpark bünyesinde bulunan Kurukamo Anonim Şirketi tarafından geliştirilen yeni bir sistemle, yeni nesil bir deprem tespit çalışması başlatıldı. Bu çalışmalarla birlikte; deprem öncesi radon gazı artışları, yeraltı suyu ve kimyası ölçümleri, elektromanyetik deformasyonlar ve atmosfer değişimleri gibi depremi haber verebilecek tüm göstergeler, 7 gün 24 saat boyunca "Birleşik Sensör Sistemi" ile gözlemlenecek.

Kurukamo Anonim Şirketi ARGE Sorumlusu Efe Bayol, deprem işaretlerinin sürekli gözleneceği bir sistem üzerine çalıştıklarını söyleyerek, depremlerin dünyanın bir gerçeği olduğunu, depremleri engelleme şansının bulunmadığını ama güvenilir erken uyarı sistemlerinin mümkün olduğunu ifade etti. Bayol, "Dünya genelinde deprem ön kestirim çalışmaları uzun yıllardır sürüyor. Deprem ön kestirimi, deprem öncesi hazırlık dönemine ait olduğu kanıtlanan belirteçlerin çok disiplinli yaklaşımlar ve yöntemler ile belirlenmesi sürecidir. Bu çalışmalar, olası tehlikeli depremlerin oluşturacağı hasar ve yaşam kayıplarını önlemeyi amaçlıyor" dedi.

Japonya'da geliştirilen, Elektromanyetik Gürültü Sistemi'ni 2011 yılında Türkiye'ye getirdiklerini de anlatan Bayol, "Ülkemizde deprem olgusu ile ilişkilendirilen parametrelerin ayrı ayrı değil, aynı anda incelenmeleri gerektiği fikrini destekliyoruz. Bu fikirden yola çıkılarak Birleşik Sensör Sistemi Oluşturma projesi oluşturduk. Bu proje kapsamında çalışmalarımıza İzmir Ekonomi Üniversitesi İzmir Bilimpark bünyesindeki AR-GE ofisimizde sürdürüyoruz" diye konuştu.

Yaşadığımız Binaların Deprem Riskini İnternetten Öğreneceğiz

NASA Deprem Tahmin İstasyonu İzmir'e Kuruluyor

Türkiye'de Deprem Hasarlarını Önceden Tespit Eden Yazılım Geliştirildi

YORUMLAR