Türkiye, Ayda 5.5 GB Mobil İnternet Kullanıyor

Türkiye, Ayda 5.5 GB Mobil İnternet Kullanıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporu’nu değerlendirdi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK) 2017’nin ilk çeyreğine yönelik raporuna göre, 4.5G internet kullanıcıları ayda 5.5 GB’tan fazla internet kullanıyor.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre,  75,7 milyona yükselen mobil abone sayısı, nüfusumuzun yüzde 94,9’unu oluşturuyor. 2017’nin ilk çeyreğinde aylık ortalama mobil konuşma süresinin 413 dakika olduğunun altını çizen Bakan Arslan, “Türkiye, önceki dönemlerde olduğu gibi Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor" diye konuştu.

1 Nisan 2016'da kullanıma geçilen 4.5G teknolojisine yaklaşık 56,4 milyon vatandaşın geçtiğine değinen Arslan, bunlardan yalnızca 22 milyon kişinin aktif 4.5G kullanıcı olduğunu açıkladı. Fiber altyapının da 2017 Mart ayı itibariyle yüzde 9.2 arttığını belirten Arslan, 297 bin 620 kilometreye ulaşan fiber altyapı uzunluğunun abone sayısının ise 2 milyonu aştığını bildirdi.

5G ile ilk tanışan ülkelerden biri olacağımızın altını çizen Bakan Arslan, “Endüstriyel standartları henüz tanımlanmakta olan 5G’ye yönelik çalışmalar uluslararası arenada hızla devam ediyor. Biz de bu konuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

İnternet Trafiği 2023 Yılında Bir Hayli Sıkışık Olacak!

Dünyanın En Hızlı Mobil İnternetinin Nerede Olduğu Belli Oldu

YORUMLAR