Türkiye Bankalar Birliğinden Sosyal Medya Uyarısı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yaptığı resmi açıklama ile sosyal medya dolandırıcılığı konusunda uyarılarda bulundu.

bankalar birliği kredi kartı dolandırıcılığı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) yaptığı resmi açıklama ile sosyal medya dolandırıcılığı konusunda uyarılarda bulundu. Açıklamada TBB'ye ait olduğu görüntüsü verilerek kredi kart aidatı iadesi gibi çeşitli vaatlerle banka müşterilerini dolandırmak için açılmış sosyal medya hesaplarının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada Bankalar Birliği tarafından herhangi bir kullanıcıdan banka bilgilierinin istenmediği hatırlatıldı. Resmi internet site hesapları haricinde yönlendirmeler yapılmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kredi kartı veya kişisel bilgileri ele geçirmeyi ve banka müşterilerini dolandırmayı amaçlayan girişimlere kesinlikle itibar edilmemeli, banka ve kişisel bilgilerin asla paylaşılmamasına çok dikkat edilmeli ve bu alışkanlık haline getirilmelidir."

Dolandırıcılardan kurtulmak adına resmi hesapları takiplerin kullanılması istendi: "Birliğimizin açıklamalarını takip etmek isteyen sosyal medya kullanıcıları, Facebook ve Twitter'daki @BankalarBirligi adresli resmi hesaplarımızı takip edebilir. Dolandırıcılık amacıyla Türkiye Bankalar Birliği adı kullanılarak açılmış sosyal medya hesaplarına karşı gerekli önlemler alınmakta, bu tür hesapların kapatılması ve sorumluların cezalandırılması için gerekli yasal başvurularda bulunulmaktadır."

 

YORUMLAR