Türkiye, Cepten Konuşmada Liderliği Kimseye Kaptırmadı

Türkiye, Cepten Konuşmada Liderliği Kimseye Kaptırmadı

Türkiye, Avrupa’da cepten en çok konuşan ülke unvanını yine kimseye bırakmadı. Avrupa’da cep telefonlarıyla ayda ortalama 257 dakika görüşme yapılırken bu rakam Türkiye’de ayda ortalama 436 dakika oldu.

Ajans Press Medya Takip Merkezi’nin araştırmasında tespit edilenlere göre; Türkiye cepten konuşmada tüm Avrupa ülkelerini solladı. Ayrıca ülkemizde mobil cihaz kullanım oranı da yüzde 95. Yani Türkiye’de yaklaşık 74 milyon 500 bin mobil kullanıcı bulunuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) alınan verilere göre 4.5G teknolojisinin uygulamaya konulmasıyla, 3G kullanıcılarında ciddi bir düşüş oldu. 4.5G kullanıcılarının sayısı 45 milyon 700 bine ulaşırken, 3G abone sayısı da 66 milyondan 23 milyon 500 bine geriledi.

Ayrıca Türkiye’de hem mobil hatlar hem de sabit hatlardan toplamda 64 milyar dakika görüşme yapıldı. Toplam görüşmelerin büyük bir bölümünün de mobil hatlardan yapılmış olduğu belirtiliyor. Hasta numaraları için kullanılan kısa numara 182 de en çok tuşlanan kısa numara oldu.

Türkiye’de yoğun telefon kullanımı haber içeriklerine de yansımış durumda. Bu yıl içinde cep telefonlarıyla ilgili tam 20 bin 360 haber yapıldığı tespit edildi. Türkiye’de kullanıcıların günde ortalama 5 saatini telefonla geçirdiği de en çarpıcı tespitlerden biri oldu. Türkiye’yi cepten konuşmada takip eden ülkeler ise sırasıyla Fransa, İsveç ve Norveç oldu. 

Cep Telefonları Ergenleri Tam Anlamıyla Bunalıma Sürüklemiş

Telefon Şebekesiz ve İnternetsiz Köy Kalmayacak

YORUMLAR