Türkiye Daha Makul Fiyatlı Windows 10 OEM Versiyonu İçin Maalesef Bekleyecek

Türkiye Daha Makul Fiyatlı Windows 10 OEM Versiyonu İçin Maalesef Bekleyecek

Eğer yakın zamanda yeni bir bilgisayar satın almak ve bilgisayarınızla birlikte daha makul fiyatlı olan Windows 10 OEM versiyonu satın almak istiyorsanız "maalesef" beklemeniz gerekecek. Hatırlanacağı üzere Microsoft, Windows 10'dan önceki işletim sistemlerinde kullanıcılara OEM versiyon satın alma seçeneği sunmaktaydı. Bu OEM işletim sistemleri yeni bir bilgisayar satın alan kullanıcılara, sadece satın aldıkları bilgisayarda kullanabilecekleri daha makul fiyatlı bir işletim sistemi seçeneği sunuyordu. Fiyat anlamında ciddi avantajlı olan OEM versiyon özellikle yeni masaüstü bilgisayar satın alan kullanıcılar için mantıklı bir tercih olmaktaydı.

Fakat Windows 10'un çıkışının üzerinden neredeyse bir ay geçmesine rağmen Windows 10 OEM versiyonu halen piyasada bulunamamakta. İnternet üzerinde araştırma yapıldığında yurtdışı internet sitelerinde Windows 10 OEM versiyonunun satışının yapıldığı görülebiliyor. Bu durumun Türkiye'ye özel bir durum olmasından yola çıkarak biz de Windows 10 OEM versiyonunun Türkiye'de neden satılmadığını Microsoft temsilcilerine danıştık. Bu iş için ilk olarak Windows 10'un online satış bölümündeki satış temsilcilerine danıştık. Başlattığımız görüşmede ilk olarak Windows 10'un kutulu versiyonunun neden bu kadar yüksek fiyatla satldığını da sorduk:

Bu görüşmede Windows 10'un fiyatının yüksek olması hakkında tatmin edici bir cevap alamadık. Ayrıca Windows 10'un kutulu versiyonunun önümüzdeki dönemde fiyatının düşüp düşmeyeceği hakkında da bilgi alamadık. Görüşmenin bir sonraki adımında Windows 10 OEM versiyonuna değindik:

Konu ile ilgili olarak kısa bir araştırma yaptık; fakat yerel teknoloji marketlerinde Windows 10 OEM versiyonunun satışına rastlayamadık. Bu nedenle satış bölümündeki temsilcimizden, daha detaylı bilgi alabileceğimiz biriyle iletişime geçip geçemeyeceğimizi sorduk. Sonuçta teknik ekip ile iletişime geçebildik:

Windows 10 OEM versiyonunu ne kadar bekleyeceğimizi sormayı da ihmal etmedik:

Sonuçta Microsoft Türkiye'de görev yapan teknik ekipten Windows 10 OEM versiyonunun kesin bir çıkış tarihi olup olmadığı hakkında "maalesef" cevabını aldık. Eğer yeni bir bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız daha ucuz Windows 10 için bir süre daha beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Microsoft Windows 10 Güncellemelerinde Ne Saklıyor?

YORUMLAR