Türkiye'de Ar-Ge Merkezi Sayısı Giderek Artıyor

Türkiye'de Ar-Ge Merkezi Sayısı Giderek Artıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye'de Ar-Ge çalışmaları ve buna yönelik merkezler hakkında bilgi verdi. Bakan Özlü'nün verdiği yanıta göre, Türkiye'de Kasım ayı itibarıyla Ar-Ge Merkezi belgesi alan firma sayısı 692'ye ulaştı.

9 Kasım 2017 tarihi itibarıyla Ar-Ge Merkezi belgesi alan firma sayısının 692'ye ulaştığını ifade eden Bakan Özlü, "Ar-Ge Merkezlerinin illere göre dağılımı incelendiğinde; ilk beş sırada 240 merkez ile İstanbul, 76 merkez ile Kocaeli, 74 merkez ile Bursa, 65 merkez ile Ankara, 60 merkez ile İzmir illerimizin olduğu görülmektedir. Tekirdağ (28), Manisa (21), Konya (16), Eskişehir (12) ve Antalya (12) ise Ar-Ge Merkezi sayısı 10'un üzerinde olan diğer illerdir. Öte yandan bu sayı Kayseri'de 8, Denizli ve Gaziantep'te 6, Adana'da 4'tür. Toplam 38 ilden 11 tanesi birer merkeze sahiptir" diyerek konuya dair sayısal verileri paylaştı.

Ar-Ge Merkezlerinin sektörel dağılımına da değinen Bakan Özlü, ilk 10 sıranın makine ve teçhizat imalatı, otomotiv yan sanayi, yazılım, kimya, bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, elektrik-elektronik, tekstil, gıda, ilaç ve savunma sanayi şeklinde oluştuğunu belirtti. Diğer yandan, 2017 yılının Ekim ayı itibariyle toplam 69 teknoloji geliştirme bölgesi bulunduğuna dikkati çeken Bakan Özlü, bunlardan 55'inin faal durumda olduğunu aktardı.

Merkezlerin illere göre dağılımında ise ilk beş sırayı İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve İzmir aldı.

YORUMLAR