Türkiye’de Dijital Reklam Yatırımları Artıyor

Türkiye Dijital Reklam Yatırımları Artıyor 1

Türkiye’de dijital reklam yatırımlarına ilişkin veriler IAB Türkiye tarafından açıklandı. 2018’in ilk 6 ayında yapılan dijital reklam yatırımlarını inceleyen IAB Türkiye AdEx-TR, yatırımların 2017’nin aynı dönemine kıyasla yüzde 14 oranında artış göstererek 1.213 milyon TL’ye ulaştığını bildirdi.

IAB Türkiye verilerine göre, 2018'nin ilk 6 ayında yüzde 14 büyüyen display reklam yatırımları 704 milyon TL’ye ulaştı. Gösterim ya da tıklama bazlı reklam yatırımları 500 milyon TL’ye ulaşarak display reklamlar kategorisinde en büyük payı elde etti. Bunun dışında video reklam yatırımları yüzde 27’lik bir büyümeyle 156 milyon TL’ye ulaşırken, native reklam yatırımları da 48 milyon TL’ye ulaştı.

İlan sayfaları reklam yatırımları 55 milyon TL'ye ulaşırken, ücretli sıralama yatırımlarını içeren arama motoru reklam yatırımlarının büyüklüğü 444 milyon TL oldu. Oyun içi reklamlar da 7 milyon TL’ye çıkarken, geçtiğimiz dönemlerde küçülme yaşayan e-posta reklamları ilk 6 ayda yaklaşık 3 milyon TL'lik yatırımla bir önceki dönemle aynı seviyede kaldı.

Türkiye Dijital Reklam Yatırımları Artıyor 2

2018'nin ilk yarısında da artışını sürdüren programatik satın alma 809 milyon TL’ye ulaştı. 621 milyon TL’ye çıkan mobil reklam yatırımlarında ise 205 milyon TL ile sosyal medya reklamları büyük pay sahibi oldu. Ayrıca sosyal medya reklamlarının %77’si mobil cihazlarda yer aldı.

2018 yılının ilk 6 ayında yapılan dijital reklam yatırımlarını değerlendiren IAB Türkiye Başkanı Dr. Mahmut Kurşun, "2017'de küresel ölçekte dijitalin televizyonu geçerek en büyük mecra konumuna ulaştığını biliyoruz. Bu bağlamda ülkemizde ilk 6 ayda yine çift haneli büyüme elde edilmiş olması önemli. İkinci yarıda yaşanan dalgalanma nedeniyle biraz yavaşlama beklenebilir. Ancak bu tür dönemlerde reklam yatırımını durdurmayan markaların orta-uzun vadede kazançlı olacağı bilinen bir gerçek. Dijitalin bu bilince sahip markalar için ideal reklam mecrası olduğu da bir diğer gerçek. IAB Türkiye olarak tüm markaları veriye dayalı satın alma yapmaya, kampanya değerlendirmelerini veriye dayandırmaya, verimli yatırım yaparak ekonomiye katkı sağlamaya davet ediyoruz." dedi.