Türkiye'de İlk Defa 3D Yazıcı ile Kafatası Üretildi

Türkiye'de İlk Defa 3D Yazıcı ile Kafatası Üretildi

Geçirdiği trafik kazasında kafatasının iki tarafı parçalanan Muhammed Ali Köse, 3D yazıcı ile titanyumdan üretilen kafatası parçası sayesinde hayata tutundu.

Yeni Şafak'ın aktardığına göre, Motosikleriyle pizza dağıtımı yaptığı sırada çok ciddi bir trafik kazası geçiren Muhammed Ali Köse, kafatasının her iki tarafında yaşanan kırık nedeniyle çok uzun bir süre yoğun bakımda kaldı. 

Bu süre zarfında birden fazla kez beyin ameliyatı geçiren Köse, her seferinde ölümle burun buruna geldi. Talihsiz gencin kafatasındaki açıklığı kapatmak için harekete geçen uzmanlar, Türkiye'de bir ilki gerçekleşti.

3d yazıcı kafatası

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Doç. Dr. Özhan Tehli ve Medikal Üretim ve Tasarım Merkezi (METÜM) mühendislerinin ortaklaşa yürüttüğü çalışmada, Türkiye'de ilk defa üç boyutlu yazıcıyla titanyumdan kafatası parçası üretildi.

Muhammed Ali Köse, "Hocalarımıza çok teşekkür ediyorum. Üniversite hayallerime şu an kaldığım yerden devam ediyorum" dedi. Yaptıkları ameliyatla Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Özhan Tehli, "İki taraflı kemik defekti olup hem hayatta kalan hasta sayısı az hem de bunların onarılma ameliyatlarını az görüyoruz. Biz bu ameliyatları uzun süredir yapıyoruz ama genellikle tek taraflı ameliyatlar yaptık. İki taraflı bizim için de ilk oldu" ifadelerini kullandı.

METÜM Merkezi Müdürü Simel Ayyıldız, tüm masrafların Sosyal Güvenlik Kurumuyla yapılan anlaşma çerçevesinde karşılandığını belirterek, "Bu tasarım yapılırken ortam eksikliği hacim olarak hesaplandığında yüzde 43 eksiklik olduğu ve titanyum implantlar kapatılacak şekilde tespit edildi. Üç boyutlu metal yazıcılarla üretimi yapıldı" dedi.