Türkiye'de Uber Kullanımına Dair İstatistikler Yayınlandı

Türkiye Uber

Hizmete girdiği her ülkede taksicilerin korkulu rüyası haline gelen Uber, Türkiye’de de birçok kavgaya yol açmıştı.

Silahlı saldırılara kadar uzanan Taksici – Uber kavgaları sonrasında araştırma yapan Barem, Türkiye’de Uber kullanımına dair istatistikler yayınladı.

Uber Türkiye

Barem Pazar Araştırma ve Danışmanlık isimli analiz şirketi tarafından yapılan araştırmada, İstanbul’da yaşayan A-B-C1 sosyoekonomik statü gruplarını temsilen 432 kişiyle bilgisayar destekli web görüşmesi (CAWI) yapıldı. Yapılan görüşmelerde katılımcılara Uber ile ilgili sorular sorulurken, alınan cevaplar sonrasında geniş çaplı bir eğilim haritası çıkarıldı.

Görüşme yapılan kişilerin yüzde 73 gibi büyük bir kısmının şehir içi ulaşımda taksi kullandığı tespit edilirken, grubun yüzde 40’lık kesiminin daha önce Uber’i deneyimlediği belirtildi. Gençlerin Uber'i daha çok tercih ettikleri bilgisi dikkatleri çekerken, 18 – 25 yaş arası gençlerin yüzde 51'nin daha önce Uber’i denedikleri söylendi. Gençlerin Uber’in yanı sıra Bitaksi, Zipcar ve Yoyo gibi farklı ulaşım uygulamalarını denediklerinin altı çizilirken, Uber kullananların yüzde 52 gibi büyük bir oranının Bitaksi uygulamasını da denedikleri ifade edildi. Araştırmaya katılanların yüzde 40’nın daha önce Uber dâhil farklı ulaşım uygulamalarını hiç denemedikleri dile getirildi. 36 yaş ve üzeri kişilerde bu oranın yüzde 47’ye kadar çıktığı kaydedildi.

Kadınlar Taksi Kullanıyor

Barem tarafından yapılan araştırmaya göre kadınlar arasında taksi kullanım oranı yüzde 78 ile erkeklere kıyasla daha yüksek sonuçlandı. Araştırma şirketi “Hem Uber, hem de taksi kullananlar için taksi; Uber uzakta olduğunda, taksi durağı yakınken, acil ihtiyaç için ve yoldan hızla çevirmek mümkün olduğu durumlarda kullanılıyor. Bu grup içinde Uber’i daha çok özel günler için kullanan bir kesim de var.” bilgisini paylaştı.

Uber’de Memnuniyet Çok Yüksek

Araştırmanın en ilgi çekici noktası ise Uber kullananların memnuniyetlerine dair verilen sayılarda ortaya çıktı. Uber kullananların neredeyse tamamı (yüzde 98) uygulamadan memnun olduklarını aktardılar. Neden tercih ettikleri sorusunu ise en yüksek oranda rahat seyahat (yüzde 87) olarak cevapladılar. Bu sonucu şoförün tutum ve davranışı (yüzde 70), güvenli ulaşım (yüzde 69), araç içi temizlik / koku (yüzde 68), fiyat uygunluğu (yüzde 59) ve şoförün arabayı kullanış tarzı (yüzde 49) izliyor.