Türkiye'deki Özel Şirketlerin En Büyükler Sıralaması Belli Oldu

Capital 500 En Değerli Şirketler

Vodafone'un ana sponsorluğunda Capital dergisi tarafından gerçekleştirilen ve bu yıl 21'incisi düzenlenen Capital 500-Türkiye'nin En Büyük 500 Özel Şirketi Araştırması'nın sonuçları belli oldu. İstanbul'da düzenlenen bir törende açıklanan sonuçlara göre, Türkiye'nin en büyük şirketleri sırasıyla Tüpraş, Türk Hava Yolları ve Petrol Ofisi olarak belirlendi.

Araştırmada şirketler ciro, karlılık, ihracat ve istihdam rakamlarına göre değerlendirilirken, şirketlere 9 farklı kategoride 23 ödül verildi. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilir zeminde büyümesine katkı sağlayan şirketlerin ciro büyüklüğüne göre sıralandığı araştırmada, 'Türkiye'nin En Büyük Şirketleri' sırasıyla Tüpraş, Türk Hava Yolları (THY) ve Petrol Ofisi olurken, 'Cirosunu En Fazla Artıran Şirketler' de Kerevitaş, Odeon Turizm ve Gram Altın Pazarlama Sanayi oldu.

Araştırmada Ereğli Demir Çelik, Tüpraş ve Enka İnşaat 'En Çok Kar Eden Şirketler' olarak sıralanırken, Lila Group, Kerevitaş ve Namet Gıda da 'İhracatını En Fazla Artıran Şirketler' kategorisinde yer aldı.

Ford Otosan, Toyota Otomotiv ve Arçelik'in 'En Çok İhracat Yapan Şirketler' olarak sıralandığı araştırmada, 'Çalışan Sayısını En Fazla Artıran Şirketler' Lila Kağıt, Borusan Makine ve IATI Turizm oldu. BİM Birleşik Mağazalar, RC Rönesans İnşaat, LC Waikiki Mağazacılık ise 'En Fazla Çalışanı Olan Şirketler' kategorisinde ilk 3 sırada yer aldı.

Bu yılki ödül töreninde 'Onur Ödülü'nü Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı alırken, Vodafone Dijitalleşme Özel Ödülü'nü de DenizBank aldı.