Türkiye’den Blockchain Teknolojisine Yönelik Önemli Hamle

blockchain teknolojisi Türkiye

Blockchain teknolojisi, son dönemin en önemli konu başlıklarından bir tanesi. Birçok ülkenin yatırım yaptığı bu alana Türkiye de kayıtsız kalmıyor. 

Blockchain denince akla çoğu zaman kripto paralar gelse de, aslında çok daha geniş bir kullanım alanına sahip.

Ulaşımdan e-ticarete, otomotivden sağlık sektörüne kadar birçok sektörün dijital dönüşümüne rehberlik eden blockchain, küresel çapta ağırlığını giderek artırmaya başladı.

Blockchain teknolojisinin potansiyeli üzerine düşünen ülkelerden birisi de Türkiye. Haziran ayında kurulan ve şirketlere büyük avantajlar sağlayan Blockchain Türkiye Platformu (BCTR) önemli bir yeniliğe daha imza atmaya hazırlanıyor.

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve BKM Genel Müdürü Soner Canko

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve BKM Genel Müdürü Soner Canko

Bloomberg HT 'de "Finansal Teknoloji" programına katılan TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı ve BKM Genel Müdürü Soner Canko, blockchain teknolojisinin hareket alanını artırmak için BCTR çatısı altında bir kuluçka merkezi kurulacağını açıkladı.

Blockchain’in birçok fırsata kapı aralayabileceğini söyleyen TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı, yeni fırsatları değerlendirmek ve altyapısını çalışmak üzere yapılanmanın gerekli olduğunu belirtti. BCTR’nin bu amaçla kurulduğunu ve kar amacı gütmediğini ifade eden Eczacıbaşı,  "İnsanların ve kurumların bir birileriyle ilişkilerini sürdürmesi, yenilikleri izlemesi, beraber hareket etmelerini sağlamak için bir yapı oluşturma gereğini hissettik ve onun için yola çıktık”  dedi.

BKM Genel Müdürü Soner Canko ise blockchain'in işbirliği gerektiren düşünsel bir devrim olduğunu belirterek, Türkiye'de tüm üst düzey yöneticilere çağrıda bulunduklarını ifade etti. Haziran ayında kurulan BCTR'ye kısa zamanda Türkiye'nin alanında öncü 33 şirketinin üye olduğunu söyleyen Canko, blockchain teknolojisinin özellikle şirketlerin tepe yöneticileri tarafından iyi bilinmesi ve sahiplenilmesi gereken bir konu olduğunun altını çizdi.