Türkiye Dünyada En Çok Siber Saldırıya Uğrayan 9'uncu Ülke

Türkiye Dünyada En Çok Siber Saldırıya Uğrayan 9'uncu Ülke

Türkiye’nin siber saldırılardan oldukça etkilendiği ortaya çıktı. Ülkemiz, dünya sıralamasında en çok saldırıya uğrayan 9’uncu ülke.

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik Ticaret AŞ (STM), siber tehdide yönelik "Siber Güvenlik Tehdit Raporu"nu açıkladı. Açıklanan bu rapora göre, Türkiye, dünyada en çok siber saldırı gerçekleştirilen 9. ülke olarak saptanmış. Yayınlanan raporda, Türkiye’nin ABD, Çin, Almanya, İngiltere, Brezilya, İspanya, İtalya ve Fransa’dan sonra en çok siber saldırıya uğrayan ülke olduğu belirtiliyor.

STM’nin raporu oldukça kritik noktalara dikkat çekiyor. Enerji, haberleşme, su kaynakları, tarım, sağlık, ulaşım, eğitim ve finansal hizmetler gibi kritik alanlarda kullanılan teknolojilerin güvenliğinin sağlanmasının, ulusal güvenlik için son derece önemli olduğunun altının çizildiği rapora göre, siber saldırıların bu yıl da hız kesmeden devam edeceği öngörülüyor. STM’nin raporunda, e-Devlet Kapısı hizmetlerine de özel bir yer ayırmış. Birçok alanda kamusal hizmete erişim sağlayan benzer uygulamalardaki kişisel bilgiler nedeniyle, saldırganların bu tip dijital veri tabanlarına ilgi duyduğu ve açık hedef olarak belirlediği de kaydediliyor. 

DDoS Saldırılarından Kendimizi Nasıl Koruyabiliriz?

DDoS Nedir, Nasıl Yapılıyor, Korunmanın Bir Yolu Var mı?

YORUMLAR