Türkiye Elektronik Bir Çöplük Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Türkiye Elektronik Bir Çöplük Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Türkiye'de geçen yıl hurdaya çıkan elektrikli ve elektronik cihazların toplam ağırlığı 503 bin tonu buldu. Türkiye bu rakamla dünya genelinde 184 ülke arasında 17. sırada yer alıyor.

Birleşmiş Milletler Üniversitesi (UNU) tarafından hazırlanan '2014 Global e-Atık İzleme Raporu'ndan derlenen verilere göre, geçen yıl dünya genelinde 41,8 milyon ton e-atık üretildi. Bu rapora göre ABD, 7 milyon tondan fazla e-atık üretiyor ve listenin en başında yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletlerini 6 milyon ton e-atıkla Çin, 2,2 milyon ton e- atıkla Japonya izliyor. Avrupa’da da durum kritik, Almanya'da 1,8 milyon ton e-atık birikmiş durumda. Asyanın e-atık şampiyonu ise 1,6 milyon ton atıkla Hindistan olmuş.

Rapora göre, kişi başına en fazla elektronik atık düşen ülke, 28,4 kilogramla Norveç. İsviçre 26,3 kilogramla 2'nci, İzlanda 26 kilogramla 3'üncü sırada yer alıyor. Türkiye, 503 bin ton e-atıkla dünya genelinde 17'nci sırada yer alıyor. Ülkemizde kişi başına düşen e-atık miktarı da 6,5 kilogram olarak belirlenmiş.

Rapor, e-atıkların dünyada en hızlı büyüyen çöp türünü oluşturduğunu işaret ediyor. Aynı zamanda e-atıklar bakır, gümüş, altın, paladyum ve benzeri değerli metalleri, cam, plastik gibi maddeleri ihtiva ettikleri için oldukça da değerliler. Rapor, ülkelerin e-atıkları değerlendirmek için geç kalmak üzere olduklarını, bir an önce ciddi bir önlem alınmazsa elektronik atıklar yüzünden yeryüzü kirliliğinin oldukça artacağını da söylüyor.

Çöpe Atılan Elektroniklere Ne Oluyor?

YORUMLAR