Türkiye Finansal Teknolojilerde Yatırım Patlaması Yaşıyor

finansal teknolojiler

Türkiye'de 2012 yılından bu yana en fazla yatırım finansal teknolojilere yapıldı.

Basında yer alan raporlara göre, Türkiye'de 2012 yılından beri 75 milyon doları aşkın finansal teknoloji yatırımı yapıldı. Sadece 2017'nin ilk 6 ayında yapılan yatırım miktarı 36 milyon doları aştı.

Ülkemizde 200’den fazla FinTech girişimi bulunuyor. Bu finansal teknolojilere yatırım yapan şirketler, 2012 yılından bu yana Türkiye'ye 75 milyon dolardan fazla yatırım akışı sağlamış.

Finansal teknolojiler yazılım şirketi ThougtWorks, gelişmekte olan pazarlar arasında dikkat çeken ülkelerden biri olan Türkiye'nin, son yıllarda pek çok kritik yapısal ekonomik reformları hayata geçirildiğini belirtti. Firmanın Türkiye Genel Müdürü, “Bu çalışmalar finans sektörünün verimlilik ve dayanıklılık seviyesini yükseltmek, özel sektörün ekonomideki rolünü artırmak ve sosyal güvenlik sistemini daha sağlam bir temele oturtmayı hedefe koydu. Bu reformlar, güçlü bir bankacılık sektörünün oluşturulmasına katkıda bulundu ve Türkiye’nin ekonomik şoklara direncini önemli ölçüde etkiledi” diye konuştu.

Güngör, Türkiye'nin son 15 sene içinde toplam kredi kartı, banka kartı ve POS terminali bakımından Avrupa'nın en büyük üç pazarından biri olduğunu söyleyerek, finansal teknoloji yatırımlarının bu talebe cevap vermek için hızla arttığına dikkat çekti. Bu alanda yatırım yapan "startup" şirketlerin de ülkemizi tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

YORUMLAR