Türkiye Hackerların En Çok Saldırdığı 4.Ülke Konumunda

Türkiye Hackerların En Çok Saldırdığı 4.Ülke Konumunda

Dünyadaki siber saldırılar her geçen gün artış gösterirken Türkiye ise en çok saldırı alan 4. ülke konumunda yer alıyor.

Türk Standartları Enstitüsü Bilişim Teknolojileri Test ve Değerlendirme Başkanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde siber güvenlik konusunu ele alan bir konferans düzenlendi. Hacker saldırılarının ve siber güvenliğin bolca konuşulduğu konferansta önemli noktalara da vurgu yapıldı. Konferansta söz alan Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreteri Mehmet Bozdemir, dünyadaki siber saldırıların yüzde 81 oranda artış gösterdiğini ifade ederken "Türkiye'nin bu saldırılara en çok maruz kalan 10 ülke baz alındığında 4.sırada olduğu görülmektedir." şeklinde ifadelerde bulunarak Türkiye'nin siber güvenliğe önem vermesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de siber güvenlik önlemleri

Siber güvenliğe olan farkındalığın arttırılmasının amaçlandığı konferansta, siber terörizmin artık giderek artış gösterdiği ve bilişim alanında yapılan saldırıların durdurulamaz bir hale geldiği aktarıldı. Konferanstaki konuşmalarına devam eden Bozdemir, "Bilişim son derece önemli ancak baktığımız zaman TSE üzerine düşen vazifeyi 2012 yılında Bilişim Teknolojileri Test ve Belgelendirme Merkezi’ni kurarak gerçekleştirdi. Özellikle standardizasyon ve sertifikasyon alanında uluslararası düzeyde çalışmalarına da hala devam etmektedir. Siber teknolojilerde yaşanan gelişmeler bilgi üretimi, depolama ve aktarımın gün geçtikçe hızlı gerçekleşmesine olanak sağlayan siber teknoloji, bir yandan büyük kolaylık ve imkanlar sunarken, bir yandan da yeni güvenlik tehditlerinin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır” şeklinde ifadelerde bulunarak bilişimin önemini katılımcılara aktardı.

Beyaz Şapkalı Hacker'lar Geliyor

Dünyadaki büyük şirketlerin siber güvenlik konusunda önemli yatırımlar yaptığını söyleyen Bozdemir, ayrıca bu şirketlerin siber ordular geliştirdiğini ve sürekli AR-GE çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi. Genel sekreter Bozdemir, düzenledikleri eğitimler ve sınavlarla da beyaz şapkalı hackerların yetiştirileceğine değindi.

Hackerlar e-Posta Adresinizi Ele Geçirmiş Olabilir mi? Hemen Öğrenin

Hacker Pazarı Fiyatları Açığa Çıktı, Bakın Facebook Hacklemek Kaç TL?


YORUMLAR