Türkiye ile Japonya Uzay Anlaşması İmzaladı

Türkiye ile Japonya Uzay Anlaşması İmzaladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı arasında uydu ve uzay teknolojileri alanında işbirliği protokolü imzalandı. Bundan böyle Türkiye uzay konusunda Japonya ile birlikte hareket edecek.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Japonya Uzay Teknolojileri Bakanı Yosuke Tsuruho Türkiye'de bir araya geldi. Yaklaşık 6 yıldır iki ülke arasında uzay konusunda işbirliği olduğunu söyleyen Arslan, yapılan anlaşmayla birlikte Japonya'daki kurumların uzay hakkındaki tecrübelerinin Türkiye'deki kurumlarla paylaşılmasının amaçlandığını söyledi. Amaçlarının uzay ve havacılık teknolojileri alanında Japonya'daki kuruluşların tecrübelerinin Türkiye'deki kurumlarla paylaşılması olduğunu ifade eden Arslan, iki ülke arasında 6 yıldır bu alanda çalışmalar yapıldığını anlattı.

İTÜ Japonya Uydusuna Yardım Edecek

Türkiye ile Japonya arasındaki ilk işbirliğinin İstanbul Teknik Üniversitesi aracılığıyla gerçekleştirileceği de açıklandı. İTÜ, yıl sonunda Japonya'dan yörüngeye yerleştirilecek deneysel uydu UBAKUSAT'ın yapımına yardım edecek. Uydu yörüngeye yerleştirildiğinde ise iki ülke birlikte uydu aracılığıyla deneyler gerçekleştirecek. Arslan, "Uzay istasyonunda ortak deney süreçlerini başlattık iki ülke olarak. Bu konuda deneysel uydu dışında uzaydaki istasyonlarda malzeme deneyi de yapıyoruz. Bir malzemenin uzay istasyonunda test edilmesiyle ilgili Sayın Bakanımıza malzeme teslim edeceğiz ve o malzemede uzay istasyonunda test edilecek." dedi.

"Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulmasında Japonya'nın tecrübesinden yararlandıklarını anlatan Arslan, uzay teknolojileri alanında uzman yetiştirilmesiyle ilgili eğitim süreçlerinin sürdürüldüğünü bildirdi. Konuşmaların ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Japonya Havacılık ve Uzay Keşif Ajansı arasında uydu ve uzay teknolojileri alanında işbirliği protokolü imzalandı."

Kaynak: AA

NASA Uzay Araştırmalarını Ücretsiz Yayınlayacak

'Uzayda Kesintisiz En Uzun Süreli Kalma' Rekoru Tescillendi

YORUMLAR