Türkiye, İlk Yerli Malı Dornier D 328 Tipi Uçağı Uçurmaya Hazırlanıyor

Türkiye, İlk Yerli Malı Dornier D 328 Tipi Uçağı Uçurmaya Hazırlanıyor

Türk yapımı Dornier D 328 tipi uçağın 2019'da uçurulmasının hedefleniyor. İlk yerli uçak projesi birçok şirkete imkan ve istihdam yaratacak.  

Savunma sanayinin 5 yıllık kalkınma hedefinde Türkiye’nin ilk yerli yapım Dornier D 328 yolcu uçağı var. Türkiye'nin kendi yolcu uçağına sahip olma projesine, yerli sanayinin maksimum ölçüde katkıda bulunacağı planlanıyor. Türkiye’nin bölgesel yolcu uçağı yapmasının bir devlet politikası olarak ortaya çıktığı ve yol haritasında sıfırdan bir uçak tasarlayıp, uçurmanın hedeflendiği bir süredir konuşulan bir durumdu. Ancak tasarım aşamasının uzaması, projenin var olan sertifikalı bir modelin kopyalanıp, Türkiye'de üretilmesi yoluna gidilmesine yol açtı. Model olarak da Dornier D 328 tipi yolcu uçağında karar kılındı.

Konuyla ilgili olarak Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Türkiye'nin kendi yolcu uçağına sahip olma projesine, yerli sanayinin maksimum ölçüde katkıda bulunacağını belirterek, "Burada havacılık ve savunmada öne çıkan şirketlerimiz başta olmak üzere irili ufaklı bir dizi şirketimize imkan çıkacak" dedi.

Ankara'nın Kazan ilçesinin, uzay ve havacılık ihtisas organize sanayi bölgesine ev sahipliği yapacağını ve bölgede geniş bir ekosistem oluşacağını anlatan Demir, devletin projenin daha hızlanması için doğrudan işin içinde olduğunu da söyledi.

İsmail Demir, Dornier D 328 tipi uçağın haklarının satın alınıp Türkiye’de imal edilmesini içeren proje paketi içinde, Almanya’da bu uçakların bütün bakım, destek ve dizayn değişikliklerini yapan bir şirketin de bulunduğunu söyledi.

INSPO 2015 Proje Birincisi Öğrenciden Karadenizli Güvenlik Robotu

Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

Onion Omega ile Kolayca İcat Yapın

YORUMLAR