Türkiye, İlkokul Çağından Başlayarak Milli Hacker Yetiştirecek

Türkiye, İlkokul Çağından Başlayarak Milli Hacker Yetiştirecek

Ülke güvenliğini ve dev şirketleri tehdit eden bilgisayar korsanlarına karşı Türkiye, "siber ordu" kuruyor. Proje kapsamında eğitilecek olan 20 bin gencin "siber savunma" eğitimi ilkokuldan başlatılacak.

Siber güvenlik alanında nitelikli eleman ihtiyacının karşılanması ve siber saldırılara karşı koruma amaçlı beyaz şapkalı hackerlar yetiştirilmesi için Türkiye düğmeye bastı.

Sözü geçen proje kapsamında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde, teknokente sahip 10 üniversitenin rektörü bir araya gelecek ve projenin detayları irdelenecek. Proje kapsamında sadece üniversiteler değil, Türkiye Bilişim Derneği de eğitimlere dahil olacak.

Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe, rektörler zirvesinin 20-21 Aralık’ta gerçekleştirileceğini söyleyerek, "10 üniversitesinin rektörlerinin katılacağı toplantıda, siber güvenlik konusunda yeni meslek alanları tanımlanacak. Çünkü siber güvenlikte en büyük sorun insan faktörü. Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörde ciddi insan sıkıntısı var. Kurultayda farkındalık oluşturacak, nitelikli insan oluşturma programını ulusal seviyeye taşınmasını planlıyoruz. Üniversite öğrencilerine bilişim alanında eğitim vereceğiz" açıklamasında bulundu.

Genel Başkan Aktepe proje dahilinde, insanları eğitmek, bilinçli ve etik bilişim kullanıcıları haline dönüştürebilmek amacıyla, ilköğretimden başlayarak, ortaokul ve liselerde kod yazma, interneti ve sosyal medyayı güvenli olarak kullanma eğitimleri ekleneceğini de söyledi.

Türkler Siber Tehditlere Karşı En Cesur Kullanıcılar

Türkiye Siber Güvenlik Uzmanına Aç

YORUMLAR