Türkiye, İmzalanacak Yeni Protokolle Fiberde Çağ Atlayacak

Telkoder Fiber Altyapı 3

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), Türk Telekom, Turkcell, Vodafone ve Türksat’ın fiber altyapı şebekelerini karşılıklı kullanıma açacakları bir protokol imzalayacaklarını açıkladı. Yapılacak olan bu anlaşmanın, Türkiye’nin fiberde çağ atlamasını sağlayacak çok önemli bir gelişme olduğu belirtiliyor.

Telekomünikasyon sektöründe 16 yıldır önemli çalışmalar yürüten TELKODER’in yoğun çabası sonucunda, Türkiye’de genişbant internetin yaygınlaşması konusunda fiber altyapıda uzun zamandır yaşanan sorunlar ortadan kalkıyor. Geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın yaptığı açıklamaya göre, tüm telekomünikasyon şirketleri sabit elektronik haberleşme altyapılarını karşılıklı kullanıma açacaklar. Bu amaçla 24 Mayıs’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilecek törende bir protokol imzalanacak. TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, Türk Telekom CEO’su Paul Doany, Turkcell CEO’su Kaan Terzioğlu, Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan ve Türksat CEO’su Cenk Şen de imza törenine katılacaklar.

Protokole imza atıldıktan sonra bir ay içerisinde taraflar kendi aralarında bir kira sözleşmesi imzalayacaklar. Protokolün amaçları ve şirketlere sağlayacağı faydalar hakkında konuşan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Tüm paydaşların katılımıyla gerçekleştirilecek çalışmalar, fiber altyapı sorunlarının büyük ölçüde çözülmesini sağlayacak. Bu anlaşmanın ilkelerini; yasal veya fiili tekel oluşmasını engellemek, rekabeti geliştirmek, tüm şirketlerin tüm sektör paydaşlarına eşit davranmasını sağlamak olarak sıralayabiliriz. Kararın hayata geçirilmesiyle ilgili şirketler, altyapı kiralamalarından uzun vadeli güvenceli bir gelir elde etme imkanı bulacak, yeni altyapı kazılarıyla zaman kaybetmeyecekler ve fiber altyapı kurmakta yaşadıkları sorunlar en aza indirilecek. İmzalanacak protokol kritik yeni gelişmeleri de beraberinde getiriyor. Türk Telekom’un büyük altyapısı süratle fiberleşmeye en büyük katkıyı yapacak. Bunun yanı sıra Türksat’ın altyapısı da 2,5 - 3 milyon yeni aboneye fiber hizmeti verebilecek. Bu protokolün uygulanmaya başlamasıyla birlikte Kablo TV şebekesi üzerinden diğer işletmeciler de internet hizmeti verebilecekler.” dedi.

Telkoder Fiber Altyapı 2

Yaşanan tüm bu gelişmelerden oldukça memnun olduklarını belirten TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak, “Bizim diğer gelişmiş ülkelerden bir eksiğimiz yoktu, sadece işin organize edilmesi yönünden bir eksiğimiz vardı. TELKODER olarak bu eksikliği giderme çabalarımızın sonuca ulaştığını görmüş olmaktan son derece memnunuz. Bu doğrultuda elektronik haberleşme altyapımızın hızla gelişeceğine inanıyoruz. İlgili kararların uygulanmaya başlamasıyla ülkemizde sabit ve mobil internet hızlanacak, sabit ve mobil şebekelerde yaşanabilecek olası sorunlar önlenmiş olacak. Ayrıca önümüzdeki yıllarda hizmete girmesi beklenen 5G’nin önü açılmış olacak.” dedi.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak, telekomünikasyon şirketlerinin aldığı bu kararın; uzun yıllardır süregelen fiber altyapı meselesini çözeceğini, yeni altyapı kurulması için yapılması gereken 25 milyar liralık yatırımı 4 - 5 milyar liraya düşüreceğini ve internet fiyatlarının düşmesine destek vereceğini söyledi.