Türkiye İnternet Hızında Dünyada Kaçıncı Sırada?

Türkiye İnternet Hızında Dünyada Kaçıncı Sırada?

İnternet hızlarına dair her yıl raporlar hazırlayan Akamai'nin 2016 raporu yayınlandı. Birçok farklı ülkenin internet bağlantılarına ait bilgilerin de yer aldığı raporda, Türkiye'nin internet hızında dünyada kaçıncı olduğuna da yer verilmiş.

2016'nın ilk çeyreği baz alınarak hazırlanan raporda, ortalama hızlar, en yüksek ortalama bağlantı hızı gibi merak edilen soruların cevapları verilirken, çeşitli bağlantı hızlarında ülkelerin performansları da değerlendirildi. Rapora göre ortalama internet hızında 29MB ile Güney Kore lider olurken, 21.3MB ile Norveç ikinci, 20.6 ile İsveç üçüncü sırada yer aldı. Ortalama en yüksek internet hızı sıralamasında ise 146.9MB ile Singapur birinci oldu. Hemen aşağıda yer alan listede de görebileceğiniz gibi Moğolistan da 80MB ile ilk on içerisinde kendine yer bulabildi.

Türkiye Ortalama İnternet Hızı

Türkiye, 7.1MB ortalama bağlantı hızı ile dünyada 64. sırada yer aldı. En yüksek ortalama hızda ise 40.7MB'a ulaşabildi. Türkiye Bilişim Derneği Antalya Şube Başkanı Mehmet Akyelli, Türkiye’nin internet hızında dünyayla kıyaslandığında durumunun hiç iç açıcı olmadığını söyledi. Mehmet Akyelli, “Kendi içimizde bazı gelişmelere mutlu oluyoruz ama dünya ölçeğinde baktığımızda ne yazık ki istediğimiz noktada değiliz. 7.4 milyar olan dünya nüfusundan internete bağlanan insan sayısı 3.4 milyarı bulurken, dünyada sosyal medyayı aktif olarak kullanan kişi sayısı 2.3 milyar. Dünyada 3.8 milyar mobil cihaz kullanıcısının 2 milyarı mobil cihaz üzerinden sosyal medyayı kullanıyor”, diye konuştu.

Mehmet Akyelli, internetin yaygınlığı konusunda ise şu sözleri söyledi:“İzlandalıların yüzde 98,2’si internet kullanıcısı. İzlanda’yı yüzde 97,3 ile Lüksemburg ve yüzde 97 ile Andorra takip ediyor. Asya-Pasifik bölgesindeki hem e-ticaret, hem de dijital reklamcılık piyasasının gelişmesi, Türkiye’nin aralarında bulunduğu ülkeler için ihracat ve dijital ekonomide yeni pazarlar vaat ediyor. 2020’de tabletlerin, tüm internet kullanımının yüzde 35’ini oluşturacağı öngörülüyor. Dünyanın en iyi programcıları ve yazılım mühendislerine yönelik bir site olan HackerRank, kodlama becerilerine göre, dünyanın en iyi programcılarını sıraladı. 50 ülkenin sıralandığı listede Çin 100, Rusya 99,9 puan alırken, Türkiye 77,5 puanla 30’uncu sırada yer aldı.

Google ve Küba Hükümeti, Servisleri Hızlandırmak İçin Anlaşma İmzaladılar

Kablosuz İnternet Hızını 10 Kat Arttıracak Bir Proje Üzerinde Çalışılıyor

Google Artık İnternet Hızı Ölçümü Yapıyor

YORUMLAR