Türkiye Kredi Kartı Olmadan Yaşayamıyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından yapılan Ekim ayı araştırma raporu belli oldu. Rapora göre ülkemizde kayıtlı olarak 65,7 milyon kredi kartı ve 141,9 milyon adet banka kartı bulunuyor.

BKM'nin açıkladığı veriler doğrultusunda banka ve kredi kartlarıyla Ekim ayı içerisinde toplam 71,8 milyar TL'lik ödeme yapılmış. Yalnızca ekim ayının ödemelerinin 62,9 milyar TL'si kredi kartları ile ödenirken, 8,9 milyar TL'sinde banka kartları kullanıldığı belirtildi. Bu anlamda geçtiğimiz yıla oranla kart kullanımı artmış durumda.

Aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi'nin Ağustos ayında açıkladığı rapora göre ülkemizde 25,4 milyon kişinin kredi kartı bulunuyor. Ülkenin nüfusu ele alındığında ise bir cüzdan içerisinde ortalama 2,2 kredi kartı taşınmış oluyor. Bu konuda çeşitli açıklamalar yapan BKM Genel Müdürü Soner Canko şu ifadelere yer verdi:

"2017 yılında yüzde 41 seviyesinde olan bu oranın yüzde 43 seviyesine yükselmesi finansal kapsayıcılığı arttırma yolunda önemli bir gelişme olarak görünürken, önümüzdeki dönemde de halen kat edilecek önemli bir mesafenin olduğunu görüyoruz. Kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında kart sahipliğinin artırılması konusunda daha fazla yol kat etmeliyiz."

Peki siz cüzdanlarınızda kaç adet kredi kartı taşıyorsunuz?