Türkiye Mobil Abone Sayısı Son Raporu Açıklandı

Türkiye Mobil Abone Sayısı Son Raporu Açıklandı

 

 BTK'ya göre, yılın ilk çeyreğinde mobil abone sayısı 75,7 milyona ulaştı Aynı dönem içinde toplam fiber bağlantı uzunluğu da yüzde 9,22lik bir artışla 297 bin 620 kilometreye çıkmış.

Anadolu Ajansına bir demeç veren BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan, 2017 yılının ilk çeyreğine dair “Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Pazar Verileri Raporlarını" değerlendirdi. Yaptığı değerlendirmede Sayan, 1 Nisan 2017 itibarıyla 56,4 milyon vatandaşın 4,5G aboneliğine geçiş yaptığını da söyledi.

Sayan'ın açıkladığı rakamlara göre, cihazı ve SIM kartı 4,5G uyumlu olan ve aktif olarak 4,5G hizmetini kullanan abone sayısı; 2016 sonuna göre 2,8 milyonluk artışla 22 milyona ulaşmış. Sayan, geniş bant internet abone sayısının önceki döneme göre 2,1 milyon artışla 64,3 milyon olduğunun da altını önemle çizdi. BTK başkanı, Türkiye'de toplam mobil trafik akışının yılın ilk çeyreğinde 59,92 milyar dakika olduğunu da konuşmasında belirtti. Sayan yaptığı açıklamada, sabit trafik için bu rakamın yaklaşık 2,1 milyar dakika olarak gerçekleştiğini ve mobil trafik miktarının da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,6 arttığını söyledi.

Sayan'a göre, bu trafiğin büyük bir kısmını, yüzde 92,5 gibi bir oranla mobilden mobile giden trafik oluşturuyor. Sayan'ın açıkladığı rakamlara göre, şehir içi trafikte sabit telefon hizmeti işletmecilerinin payı yüzde 15,2 iken Türk Telekom’un payı yüzde 84'e kadar yükselmiş. Yurt dışına doğru çağrı trafiğinde de kurumun payı yüzde 47,2 olarak gerçekleşmiş. Bu trafikte, sabit ve mobil hatlardan en fazla trafik gönderilen ve alınan ülke Almanya olarak ifade ediliyor

BTK, Sosyal Medya Sitelerini Uyardı

BTK Başkanı'ndan Çok Önemli AKK Açıklaması

BTK'dan Kayıp Cep Telefonu Uyarısı

YORUMLAR