Türkiye Mobil İnternet Raporu Açıklandı

Türkiye Mobil İnternet Raporu Açıklandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bir rapor yayınladı. Raporda geçen yılın son çeyreğinde akıllı telefonlarla internet kullanım oranının bir önceki çeyreğe göre yüzde 13,7 artarak, 94 bin 544 terabayta ulaştığı belirtildi.Bakanlığın yayınladığı rapor sayfalarımızda yayınladığımız Türkiye'nin İnternet Hızı Hakkında Bizi Düşündüren Şeyler yazımıza cevap verir nitelikte. Raporda ses ve kısa mesaj trafiğinin azaldığı ancak mobil internet bağlantı oranının arttığı işaret ediliyor Rapora göre özellikle 2014 yılı ilk çeyreğinde 34,4 milyar olan kısa mesaj trafiği 27,2 milyara kadar gerilemiş bulunuyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yeni raporunda; geçen yılın son çeyreğinde sabit telefon abone sayısının bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 azalarak 12,5 milyona gerilediği, geniş bant internet abone sayısının ise aynı dönemde yüzde 3,6 artarak 41,3 milyona yükseldiği de açıklanıyor.

Mobil abone sayısının ise bir önceki 3 aylık döneme göre değişmeyerek 71,9 milyonda kaldığının da açıklandığı raporda, 3G mobil abone sayısının 2014 yılının son çeyreğinde bir önceki döneme göre yüzde 2,6 artarak 58,3 milyona ulaştığı ifade ediliyor. Rapor, mobil internet kullanan abone sayısının ise yine aynı dönemde yüzde 4,2 artarak 32,4 milyona çıktığının da altını çiziyor.

İnternet altyapısındaki gelişmeler sayesinde makineler arasındaki iletişimin de hızla arttığına dikkat çekilen hükümet raporunda, 2014 yılı son çeyreğinde M2M (Makineler Arası İletişim) abone sayısının 2,5 milyonu bulduğu kaydedildi.

Geniş bant iletişim altyapısını sağlayan fiber optik kablo uzunluğunun geçen yılsonu itibarıyla 244 bin 847 kilometreye ulaştığı, 2013 yılı sonunda bu uzunluğun 227 bin 413 kilometre olduğu da raporda dip not olarak düşülmüş. Rapor Türkiye’nin 4G alt yapısına daha çok yatırım yapılacağının da sinyallerini veriyor. 

Türkiye'nin İnternet Hızı Hakkında Bizi Düşündüren Şeyler

İnternetin İlk Göz Ağrısı '.com' Uzantısı 30 Yaşına Bastı

557 Milyon Mobil İnternet Kullanıcısı Olan Tek Ülke!

YORUMLAR