Türkiye’nin En Yüksek Dağına Dev Güneş Enerji Santrali

Türkiye’nin En Yüksek Dağına Dev Güneş Enerji Santrali

5.137 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, 500 kilovatlık bir güneş enerjisi paneline ev sahipliği yapacak.

Anadolu Ajansı nın haberine göre, Iğdır Üniversitesinin Ağrı Dağı eteklerindeki Şehit Bülent Yurtseven Kampüsü'ne, güneş enerjisi santrali kurulumuna başlandı. Türkiye'de en fazla güneş alan şehirlerden olan Iğdır'da hayata geçirilecek proje ile üniversitenin enerji ihtiyacının güneş enerjisiyle karşılanması hedefleniyor.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, güneş enerji santralinin bölgede örnek teşkil edecek çalışma olduğunu belirtti. Doğu Anadolu Projesi (DAP) Bölge Kalkınma İdaresine başvurduklarını ve yaklaşık 1 milyon 200 bin liralık destek aldıklarını söyleyen Prof. Dr. Alma, “Geri kalan 1 milyon 200 bin lirayı da bütçemize ilave ettik. 2 milyon 400 bin liralık bir proje ile ihaleye çıktık ve sistemin kurulumuna başlandı.”  dedi.

Yaklaşık 10 bin metrekare alana kurulması planlanan güneş enerjisi paneli sayesinde üniversitenin elektrik ihtiyacının önemli bölümünün karşılanacağını aktaran Prof. Dr. Alma, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Iğdır'ı yanlış ölçümler sonucunda sarı bölgeye dahil etmişler. Biz Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) projemizle kırmızı bölge olduğunu ispatladık. Iğdır Antalya'dan daha uzun güne sahip. Güneş ışınları muazzam geliyor. İnşallah bu proje Iğdır'a örnek olur."

Yeşil enerji, küresel iklim değişikliği ve kaynakların sürdürülebilirliği açısından büyük bir önem taşıyor. Son dönemde önemli bir atılım yapan Türkiye, metrekareye yılda 1500–2000 kwh civarında güneş ışınının düşmesi sayesinde, güneş enerjisinde potansiyeli en yüksek ülkelerin başında geliyor.