Türkiye'nin İlk Finansal Blockchain Projesi Hayata Geçti

Borsa İstanbul blockchain

Borsa İstanbul, Türkiye’de finans kurumları arasında kullanılması planlanan ilk blok zinciri ya da bilinen ismiyle blockchain projesinin altını imza attı. Borsa İstanbul, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla projenin detaylarına dair bilgi verdi.

İnternet sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye’deki finans kurumları arasındaki iş akışlarında kullanılması düşünülen ilk proje, Borsa İstanbul bilişim teknolojileri ekibi tarafından tamamlandı. Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul üzerinden yapılan elektronik başvuruları blok zinciri üzerine taşıyan ekip, iki kurum arasındaki verileri senkronize etmeyi başarmış oldu.

Know Your Customer (KYC) adı verilen teknoloji konsepti temel alınarak hazırlanan projede, belirtilen beri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi gibi işlerin kolayca halledilebileceği vurgulandı. Yeni sistemin hayata geçmesiyle bilgi girişlerindeki hataların önüne geçilerek, daha hızlı güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşmasının sağlandığı belirtildi.

AA tarafından yapılan haberde güvenlik altyapısı olarak blok zinciri kullanan uygulamanın, teknik olarak yüksek sayıda işlemi gerçekleştirebilecek düzeyde olduğu ve gerektiğinde diğer projelerde de kullanılabilecek şekilde hazırlandığı ifade edildi.

YORUMLAR