Türkiye'nin İlk Resmi eSpor Kulübü Belli Oldu

Great sultans

Elektronik sporların son yıllarda gösterdiği yükseliş, Türkiye’de de yankı buldu. Birçok farklı oyunda e-Spor takımları kurulurken, takımları desteklemek ve sektörü düzenlemek adına Türkiye e-Spor Federasyonu faaliyete başlamıştı. Federasyon tarafından tanınan ilk espor takımıysa Great Sultans oldu.

Nisan 2018’de Bakanlar Kurulu kararıyla kurulması kararlaştırılan Türkiye e-Spor Federasyonu, kararın alınmasından sonra kurulma aşamasını geçmiş ve espor alanına dair düzenlemeler yapmak adına ilk adımları atmıştı. Atılan adımlardan bir tanesiyse Türkiye’de faaliyet gösteren, yerel ve uluslararası turnuvalara katılan takımların resmi kulüp statüsüne alınmasıydı.

Gerekli düzenlemelerin ardından federasyona başvuran ilk takım Great Sultans oldu. 1 yıldan kısa bir süre önce kurulan e-spor kulübü Fortnite, PUBG, FIFA, mobil oyunlar ve yarış oyunları gibi alanlarda takımlara sahip. Great Sultans, ülkemizi uluslararası arenalarda düzenlenen e-spor turnuvalarında temsil edecek ilk resmi kulüp oldu. Kulübün e-spor alanında kadrolarını genişlettiğini, özellikle PUBG ve FIFA takımlarına transferler yaptıklarını belirtmekte fayda var.