Türkiye'nin İlk Uzay Gözlemevi İlgisizlikten Kapandı

Uzay Gözlemevi İlgisizlikten Kapandı 1

Ordu’nun Sayacabaşı köyünde yaşayan Cumaittin Turap, yaşadığı köyde 12 yıl önce bir uzay gözlemevi kurdu. Astro Cumali olarak adlandırılan ve 1 milyon liraya mal olan uzay gözlemevi, ilk zamanlarında büyük ilgi görmüştü. Ancak gözlemevi yıllar geçtikçe unutulunca, Turap artık neredeyse hiç ilgi görmeyen uzay gözlemevini kapatmak zorunda kaldı.

Cumaittin Turap henüz 6 yaşındayken izlediği bir Ay tutulması sonucunda uzaya ilgi ve merak duymaya başlamıştı. 1970'li yılların başında çalışmak için İsviçre'ye giden Turap, orada teleskoplarla yakından ilgilendi ve uzayla ilgili araştırmalarına devam etti. Türkiye'ye her gelişinde yanında çeşitli ebatlarda teleskoplar getiren Turap, Sayacabaşı köyündeki evinin bir bölümünü küçük bir gözlemevine çevirerek hayalini kurduğu uzay gözlem istasyonu için ilk adımı attı.

Cumaittin Turap, evine kurduğu küçük gözlemevinden sonra sıradaki daha büyük projesini hayata geçirdi. Turap, bundan tam 12 yıl önce 1 milyon lira maliyetle köyün zirve noktasında Astro Cumali adında bir uzay gözlemevi kurdu. Turap’ın İsviçre'den getirdiği özel teleskoplarla donattığı uzay gözlem evi, ilk yıllarda büyük ilgi görerek yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edildi. Eskiden öğrencilerin de büyük ilgi gösterdiği uzay gözlemevi, yıllar geçtikçe unutuldu ve artık kimsenin uğramadığı önemsiz bir yer haline geldi. Turap da ilgi görmeyen ve unutulan uzay gözlemevini en sonunda kapatmak zorunda kaldı ve Ege bölgesindeki bir şehre taşınma kararı aldı.

Uzay Gözlemevi İlgisizlikten Kapandı 2

Ne Destek Var Ne de İlgi

Uzay gözlemevini kurmak için şimdiye kadar maddi ve manevi çok büyük emekler harcağını belirten 72 yaşındaki Turap, buna rağmen yıllardır yeterli desteği ve ilgiyi göremediğini ifade etti. Uzay gözlemevinin atıl kalmasından dolayı büyük üzüntü duyduğunu söyleyen Turap, "Memleketimde güzel bir tesis kurdum. İsviçre'den 12 adet özel teleskop ile araç ve gereçler getirdim. Dünyanın her tarafından buraya büyük bir merak vardı. Burayı görebilmek için yurt dışından gelenler bile vardı. Artık gözlemevi ile ilgilenen yok. Maalesef destek de ilgi de yok. Bu nedenle ben de gözlemevini Ege'ye taşıyacağım. Hiç değilse orada yerleşeceğim şehri incelerim. Burada büyük bir imkan var ama maalesef uzaya ilgi gösteren kimse yok." ifadelerini kullandı.

NASA’ya da üye olduğunu belirten Turap, "Gözlemevimizde bütün imkanlar var. NASA'ya da üyeyim. Dünyanın herhangi bir yerindeki güneş tutulmasını buradan rahatlıkla izleyebiliyoruz. İmkanlar çok ama destek yok. Gözlemevini şu anda kapalı tutuyorum. Gelmek isteyen olursa telefonla arıyorlar. Buraya kadar gelen kişileri de boş göndermek istemiyorum. Bu nedenle gözlemevini açıp gezdirdikten sonra tekrar kapatıyorum. Teleskopları satın almak isteyenler oldu, çok da iyi para teklif ettiler fakat satmadım. Satmayı da düşünmüyorum." dedi.

YORUMLAR