Türkiye'nin Sanayi 4.0 Yolundaki Öncü Kuvveti Teknokentler

Türkiye'nin Sanayi 4.0 Yolundaki Öncü Kuvveti Teknokentler

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin teknoloji açığına dikkat çekerek, "Teknokentler Türkiye'nin sanayi 4.0 yolundaki öncü kuvveti konumunda. Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatır, işte o zaman ne dış ticaret açığı kalır, ne cari açığı kalır" dedi.

Balıkesir Üniversitesi Çağış kampüsünde yapılan Balıkesir Teknokent Temel Atma Töreni'nde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bugün burada sıradan bir merkezin temelini atmıyoruz. Bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefine doğru giderken, bu hedefin tek önemli kadrajlarından biri olan teknokentlerimizden birini de Balıkesir'de kuruyoruz" ifadelerini kullandı.

Sayıları 77'ye ulaşan teknokentlerin Türkiye'yi geleceğin dünyasında lider ülkelerden biri haline getireceğini söyleyen Özlü, halihazırda teknokentlerdeki 47 bin çalışanın Türkiye'nin sanayi 4.0 yolundaki öncü kuvvetleri olduğunu belirtti.

Üniversiteler Bilimin Ana Üssü

Dördüncü sanayi devrimi ile kuralların yeniden düzenlendiğini ifade eden Özlü, fikirlerin bilgi çağında hiç olmadığı kadar önemli olduğunu vurguladı. Artık sanayinin ihtiyaç duyduğu kanı bilim ve teknolojinin pompaladığını belirten Bakan Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Teknoloji üretemeyen, teknoloji kullanamayan işletmeler karşı konulamaz bir şekilde silinip gidiyor. İşte bu yeni durum, hepimizin teknolojik dönüşüm için şapkamızı önümüze koyup düşünmemizi ve hemen harekete geçmemizi gerekli kılıyor. Üniversitelerimizin, özel sektörün, sivil toplum kuruluşlarının da aynı hedefe yönelmeleri gerekiyor. Teknoloji üretimi ve kullanımı konusunda özellikle üniversitelerimize büyük görev düşüyor. Çünkü diğer paydaşlarımızdan farklı olarak üniversitelerimiz gençlerimize gelecekte yer açmak için varlar. Çünkü üniversitelerimiz bilimin ana üssü konumundadırlar"

Türkiye'nin En Önemli Eksiği Teknoloji

Türkiye'nin en önemli eksiğinin teknoloji olduğunu söyleyen Bakan Özlü, “Ne zaman ki Türkiye teknoloji açığını kapatır, işte o zaman ne dış ticaret açığı kalır, ne cari açığı kalır. O açığı kapatırsak çok ciddi bir sıçrama yapacağız" dedi.

"Yüksek teknoloji ürünlerin pazarı değil, üretim üssü olacağız. Kendi özgün teknolojilerimizi yerli teknik kapasitemizi geliştireceğiz" diyen Özlü, şu ifadeleri kullandı:

"Başta üniversiteler olmak üzere tüm paydaşlarımızın araştırma, geliştirme ve inovasyonu temel alan bir yaklaşımla hareket etmelerini istiyoruz. Hükümetimiz ve bakanlığımız teknoloji geliştirme bölgelerine, araştırma geliştirme ve tasarı merkezlerine ve yüksek teknoloji üretmek isteyen bütün girişimcilere cömert teşvikler sumaya devam edecek"