Türkiye Periscope Yayınında Dünya İkincisi

Türkiye Periscope Yayınında Dünya İkincisi

Twitter’ın çevrimiçi canlı yayın uygulaması Periscope’un, ABD'den sonra en çok Türkiye’de kullanıldığı ortaya çıktı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir’deki kullanıcılar neredeyse sabaha kadar canlı yayın yapıyorlar.

Türkiye’de giderek popüler olan sosyal medya aracı Periscope’un kullanımı dünyaca ünlü BuzzFeed web sitesinin gözüne takılmış. BuzFeed ve sosyal medya analiz şirketi Sysomos’a göre dünya genelinde 10 milyona yakın kullanıcısı bulunan Periscope üzerinde Türkiye’nin üç büyük şehri, küresel kullanım sıralamasında ilk 10 kent arasında. Periscope’un CEO’su Kayvon Beykpour’un açıklamasına göre, uygulamanın Türkiye’de bu kadar yoğun kullanılıyor olması 2013’teki Gezi eylemleri ile ilintili. Twitter’da Gezi Parkı eylemcilerinin, hashtag’lerle iletişim içerisinde olduğunu gözlemleyen kurucu başkan Beykpour, Periscope’un temellerini bu toplumsal olaydan ilham alarak attığını ifade ediyor.

Periscope’un özellikle İzmir ve İstanbul’da yoğun olarak kullanıldığı ise dikkati çekiyor. Kültür ve sanat etkinliklerinin her iki şehirde yaz aylarında artıyor olmasının bunda büyük payı var.

Twitter Güvenlik Merkezi Artık Türkçe Konuşabiliyor

Twitter Windows 10 Uygulamasını Güncelledi

YORUMLAR