Türkiye Rusya Kaynaklı Yeni Bir Siber Saldırı Dalgasının Hedefi Oldu

Türkiye Rusya Kaynaklı Yeni Bir Siber Saldırı Dalgasının Hedefi Oldu

Geçtiğimiz yıl içinde yaşanan iç ve dış politik olaylar nedeniyle çalkantılı bir yıl geçirmiştik. Bu politik olaylar maalesef ülkemizin farklı hacker grupları tarafından siber saldırıya uğramasına neden olmuştu.Ülkemize siber saldırı düzenleyen hacker gruplarının büyük çoğunluğunun Rusya kaynaklı olması dikkat çekiyordu. Suriye sınırında yaşanan ve bir Rus savaş uçağının düşürülmesiyle sonuçlanan olay sonucu Türkiye ve Rusya arasındaki resmi ilişkiler gerginleşmiş, bu resmi sıkıntı siber dünyaya da yansımıştı. Birçok farklı hacker grubu Türkiye'ye yönelik siber saldırı operasyonları yürütmüştü.

Türkiye'nin 2016 yılında yeni bir siber saldırı dalgasına maruz kaldığı ise bir güvenlik firması olan Trend Micro'nun yayınladığı raporla ortaya çıktı.

Saldırılardan Pawn Storm sorumlu tutuluyor

Trend Micro'nun yayınlamış olduğu raporda saldırıların Pawn Storm adlı hacker grubu tarafından yürütüldüğü bildiriliyor. Bu grubun Ocak ayının ortalarından beri aralarında başbakanlık ofisinin de yer aldığı resmi kurumları hedef aldığı, bunun yanında Hürriyet gazetesi çalışanlarının da saldırıların hedefleri arasında olduğu bilgisi paylaşılıyor. Grup saldırılarını dolandırıcılık şeklinde yürütüyor. Sahte e-posta sunucuları kuran grup bu yolla hedeflerine hesap bilgilerini çalma amaçlı dolandırıcılık e-postaları yolluyor.

Pawn Storm kimdir?

Pawn Storm daha önceden yaptığı saldırılarda NATO askeri merkezlerini, Beyaz Saray'ı, Polonya hükümetini ve Suriye iç savaşındaki bazı grupları hedef almış bir hacker grubu. Bütün bu hedeflerin ortak noktası ise Rusya hakkında olumsuz söylem veya eylemlerde bulunmaları. Saldırıların da bu söylem ve eylemlerin hemen ardından gerçekleşmiş olması bir başka ilginç nokta.

Türkiye 2015 Yılını En Çok Siber Saldırıya Uğrayan Ülke Olarak Kapattı

YORUMLAR