Türkiye Siber Savaşçılar Yetiştirmeye Başladı

Türkiye Siber Savaşçılar Yetiştirmeye Başladı

Erciyes Üniversitesi Siber Güvenlik Kampı'nda öğrencilere siber savaş ve savunma yöntemleri gibi konularda eğitim veriliyor.

ERÜ Mühendislik Fakültesi'nde verilen Siber Güvenlik Kampı eğitimlerine, üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim gören 30 öğrenci katılıyor. Kampta, deneyim sahibi akademisyenlerle kamu ve özel sektör siber güvenlik uzmanları tarafından çeşitli konularda bilgiler katılımcılara aktarılıyor.

ERÜ’nün verdiği eğitim siber savaş, güvenlik teknolojileri, "hacking" döngüsü, internet üzerinden bilgi toplama, siber istihbarata giriş, güvenlik zafiyetleri ve zafiyet tespit yöntemleri, sistemlere sanal saldırı, zararlı yazılımlar, hizmet dışı bırakma saldırıları, kablosuz ağlara giriş ve sosyal mühendislik saldırıları gibi konuları kapsıyor. Erciyes Üniversitesi rektörlüğü “etik hackerlar” yetiştirdiklerini ve siber korsanlarla savaşta bu eğitimin çok faydalı olduğunu düşünüyor.

Eğitim bir hafta kadar sürüyor. Daha sonra katılımcılara sertifika dağıtılıyor. Erciyes Üniversite’si ders yılından artakalan her boşlukta bu eğitimi sürdürmeyi düşünüyor. Erciyes Üniversitesi geçtiğimiz Şubat ayında da Siber Güvenlik kampı düzenlemiş ve bu program oldukça ilgi görmüştü.

Türkiye'de Siber Suçlular Ellerini Kollarını Sallayarak Dolaşıyorlar

2014 Yılının Dudak Uçuklatan Güvenlik Açıkları

YORUMLAR