Türkiye Son 5 Aydır Google’da En Çok Bunları Arıyor

Türkiye Son 5 Aydır Google’da En Çok Bunları Arıyor

Google arama motorunda aranan kelimeler ya da kavramlar bir ülkenin profilini çıkarmaya yeterli olabilir mi? Bakın Türkiye 2015’ilk 5 ayında Google’da neler aradı. 

Türkiye'deki internet kullanıcıları, son 5 ayda arama motoru Google'da en çok "Facebook", "Youtube", "Google", "e okul", "sahibinden", "hava durumu" ve "hotmail" kelimelerini aradı. Google arama motoruna giren Türkiye'nin, neden bu sayfada en çok "Google'ı" aradığı ise gizemini koruyor.

Google Türkiye’nin verilerinden derlenen rapor şöyle devam ediyor: Türkiye ilk beş ay en çok "survivor", "e okul veli", "tv8", "acunn", "hava durumu", "milli piyango" ve "dolar" aradı. Ülke genelinde "Sağlık" kategorisinde "Bursa" ilk sırayı alırken, bunu "SGK" ve "randevu" kelimeleri takip ediyor.

"Seyahat" kategorisinde ise "THY", "İstanbul", "uçak bileti", en çok aranan kelimeler olmuş. Öte yandan "Ütopya", "Aşk Sana Benzer" ve "Barcelona", yükselen aramaların başında geliyor.

Haber kategorisinde "hava", "hava durumu" ve "haber" en çok aranan kelimeler. Bu kategoride en hızlı çıkış "seçim 2015", "MHP", "CHP", "AK Parti", "seçim sonuçları" kelimelerinde gerçekleşmiş ki bu da bir sürpriz değil elbette

"Spor" kategorisinde ise, aynı dönemde en çok aranan kelimeler, sırasıyla, "lig", "ligtv" ve "Galatasaray"ken, bu alanda hızla yükselen aramaların "Liverpool", "lig puan durumu", "puan durumu", "süper lig puan", "puan" olduğu dikkat çekiyor.

İnternet" kategorisinde "Google", "Twitter", "Hotmail" ve "Vodafone", aramalarda ilk sırada yer alırken, "Gayrimenkul" alanında ise "emlak vergisi ödeme", "vergi borcu ödeme" sıralamaya girdi.

Görseller ve YouTube'da neler aradık

Görsellerde "tumblr", "bebek" ve "Facebook", aramalarda ilk sırayı almış, "Özgecan Aslan", "Merve Oflaz" ve "Anneler günü", en çok çıkış gösteren aramalar olarak öne çıkıyorlar.

Dünyada neler sorgulandı.

Aynı dönemde, dünya genelinde en çok "Facebook", "Youtube", "Google", "Hotmail", "film", "video", "song", "download", kelimeleri aranırken, Google'da dünyada en çok aranan kelimeler "Facebook", "Youtube", "Google", "you", "hotmail", "gmail", "yahoo" olarak saptanmışlar.

Google Dokümanlarına Canlılık Geldi

Google'ın Çılgın Projeleri

YORUMLAR