Uçuk Rakamlar: Türkiye'de Üretilen Oyunları Kaç Kişi Oynuyor?

Türkiye'de üretilen oyunları kaç kişi oynuyor? Türkiye’de üretilen oyunların indirilme sayısı dünya ortalamasının iki katı.

turkiye-uretilen-oyunlari-kac-kisi-oynuyor

Türk geliştiriciler tarafından geliştirilen mobil oyunlar, dünya ortalamasının üzerinde ilgi görüyor. Türkiye'de üretilen oyunları kaç kişi oynuyor?  Türk mobil oyun sektörü, 30 milyondan fazla yerli, yüz milyonlarca yabancı oyuncuya ulaşıyor.

Türkiye'de Üretilen Oyunların Ne Kadar İndirildiği Açıklandı!

Türkiye’de üretilen her oyun, ortalama 800 bin kez indiriliyor. Bu sayı, 423 bin olan küresel ortalamanın neredeyse iki katı. Google Play’de yayınlanan ve Türkiye’de geliştirilen mobil oyunlar ortalama olarak 759 bin 470 kişi tarafından indiriliyor.

Google Play istatistiklerine bakıldığında 169 bin 137 oyun geliştiricisinin 2 bin 854’ünün Türk geliştiriciler olduğu görülüyor. Türk oyunları sadece sayıca değil, aynı zamanda kullanıcıların beğenisiyle de dikkat çekiyor.

google-play-store-ucretli-uygulamalara-ucretsiz-dene-butonu

Küresel ortalamada mobil oyunlar 5 yıldız üzerinden 3,70 puan alırken, Türk geliştiricileri tarafından üretilen oyunların yıldız ortalaması 3,91. Türk geliştiricilerinin oyunlarının sadece yüzde 3’ünün ücretli olduğunu belirten IFASTURK Eğitim Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel açıklamasında şunları söyledi:

"Türk mobil oyun pazarında oyunların yaklaşık yüzde 87’si reklam içeriyor. Bu, oyunların yüzde 73’ünde reklam bulunan tüm dünyaya kıyasla daha yüksek bir değer. Türk geliştiricilerin yüzde 28’i para kazanmak için uygulama içi ödemelerden yararlanıyor. Bu da dünya ortalamasının üzerinde. Oyun sektörünün çok büyük bir potansiyeli mevcut. Önümüzdeki senelerde Ticaret Bakanlığı’nın da oyun ve uygulama girişimleri için başlattığı ‘Bilgisayar Oyunu-Mobil Uygulama Geliştirme Desteği’ ile bu sektörün ivmeleneceğini göreceğiz. IFASTURK olarak girişimcilerin kendi markalarını oluşturmaları, teşviklerden ve danışmanlık hizmetlerinden faydalanmaları için destek vermeye devam edeceğiz. Oyun sektörünün ülke ekonomisindeki payının artması için daha fazla girişimciye ihtiyaç var."

Oyun haberleri için buradaki bağlantıya tıklayabilirsiniz. Sizler Türkiye'de üretilen oyunların indirilme rakamları hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımız ile paylaşmayı unutmayın!

YORUMLAR