Türkiye Uzaydaki Uydu Sayısını Arttırıyor

Türkiye'nin uydu sayısı artıyor

Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Türkiye’nin haberleşme filosunda  6 aktif uydu bulunmakta; 3 tanesi haberleşme için kullanılırken diğer 3’ü ise gözlem yapıyor. Türksat 3A, Türksat 4A ve Türksat 4B haberleşmeyi sağlarken gözlem yapanlar ise Göktürk 1, Göktürk 2 ve Rasat.

Türkiye, 31 derece doğu, 42 derece doğu ve 50 derece doğu yörüngeleri olmak üzere üç farklı yörüngede uydu bulunduruyor. 42 ve 50 derece doğu yörüngelerinde Türksat uyduları bulunuyorken 31 derece doğu yörüngesinde kiralık bir uydu bulunuyor. Uzayda uydu sahibi sayılı ülkelerden biri olan Türkiye, Türksat 5A ve 5B ile şuan yapım aşamasındaki 6A’nın da hizmete girmesiyle uzayda aktif haberleşme uydularının sayısını 6’ya çıkaracak. Kiralık uydu yerine Türkiye’ye ait bir uydu olan 5A’nın yerleştirilmesi düşünülüyor. Türksat 5B ise 42 derece doğu yörüngesindeki kapasiteyi artırmayı sağlayacak.

Halen tedarik aşamasında olan bu uyduların yapımı için dünyanın önde gelen firmalarında Airbus D&S, Mitsubishi Electric Corporation ve MDA/Space Systems Loral teklifte bulundu. Bu üç firmadan en iyi teklifi getiren Airbus D&S ile 9 Kasım’da İstanbul’daki Global SatShow’da sözleşme imzalanacak ve hemen ardından uyduların üretimine başlanacak.

Türksat 5A’nın 2020’de, Türksat 5B’nin ise 2021 de uzaya gönderilmesi planlanıyor. Ankara’da Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezi’nde yapımı devam eden Türksat 6A’nın yapımının ise 2020’de tamamlanması hedefleniyor.

Bu haberleşme uydusunun hizmete girmesiyle Türkiye Asya’dan Çin’e uzanan bölgeye, Afrika ve Avrupa’yı da kapsayan büyük bir coğrafyaya hizmet verebilecek.

YORUMLAR