Türkiye'de 10 Evden 8 Tanesi İnternete Bağlanabiliyor

Türkiye'de 10 Evden 8 Tanesi İnternete Bağlanabiliyor

TÜİK araştırma sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de internet kullanım oranı yüzde 66.8'e yükseldi, bununla doğru orantılı olarak her 10 evden 8'inde internet erişimi imkanının bulunduğu da raporlandı.

TÜİK'in Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçları açıklandı. Anadolu Ajansı kaynaklı habere göre, Türkiye'de nisan ayı itibarıyla 16-74 yaş arası bilgisayar kullanım oranı yüzde 56,6 oldu. Bununla beraber, internet kullananların oranı da yüzde 66,8'i buldu.

Araştırmanın detayları; ülkemizde bilgisayar kullanım oranını, 16-74 yaş grubundaki erkeklerde yüzde 65,7, kadınlarda yüzde 47,7 olarak gösteriyor. İnternet kullanım oranları da yine aynı yaş grubunda erkeklerde yüzde 75,1, kadınlarda da yüzde 58,7 olarak belirlenmiş.

Genişbant internet erişimi artıyor

TÜİK'in yeni yayınladığı bu rapora göre, ülkemizde genişbant internet erişimi imkanına sahip hanelerin oranı, nisan ayında yüzde 78,3'e ulaşmış. Söz konusu hanelerin yüzde 40'ı "sabit Genişbant" bağlantısıyla (ADSL, kablolu internet, fiber) internete erişim sağlarken, hanelerin yüzde 72,4'ü "mobil genişbant" bağlantısını kullanmış.

İnternet alışverişlerinde Türkiye'de durum!

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcıların Nisan 2016-Mart 2017 döneminde yüzde 62,3'ü giyim ve spor malzemesi satın alırken, yüzde 25,3'ü ev eşyalarını tercih etmişler. Aynı dönemde tüketicilerin yüzde 24,1'i seyahat bileti alıp, araç kiralamışlar. Tüketicilerin yüzde 21,9'u gıda maddeleri günlük gereksinimlerini internet üzerinden karşılarken, yüzde 19'u da cep telefonu, kamera, radyo, TV, DVD oynatıcı gibi elektronik eşya satın alımı gerçekleştirmişler.

Türkiye İnternet ve Sosyal Medya Kullanımında Rekortmen

İnternet Trafiği 2023 Yılında Bir Hayli Sıkışık Olacak!

YORUMLAR