Türkiye'de 16 Yaş Altı Çocuklara Sosyal Medya Yasağı Geliyor!

Türkiye'de 16 Yaş Altı Çocuklara Sosyal Medya Yasağı Geliyor!

Ülkemizde zaman zaman veda ederek erişemediğimiz sosyal medya platformlarının şimdi de 16 yaş altı çocuklar için yasaklanması gündemde. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu yaptığı açıklama ile 16 yaş altı çocuklar için Facebook, Twitter ve YouTube gibi platfomların yasaklanacağını belirtti.

Gerekli çalışmaların yapıldığının altını çizen bakan, yaş sınırını 16 ya da 12 olarak düşünüyoruz dedi. Böyle bir durum gerçekleşirse 12 ya da 16 yaş altı çocuklar sosyal medyaya sadece aile izni ile girebilecek hale gelecekler.

Yeni nesil gençlerin henüz küçücükken tanıştığı teknolojiyi kısıtlayarak bazı platformlara erişimlerini engelleyecek olan bu çalışma dışında, Sema Ramazanoğlu ailelere çocuklarının çantalarına baktıkları gibi cep telefonu ve bilgisayarlarına da bakmaları gerektiği konusunda uyardı. Çocuklarınızın neler yaptığı görebilmek için belirli aralıklar ile akıllı telefon ve bilgisayarlarını gözetlemek ya da kontrol etmek çocuklarınız için faydalı olacaktır diyen bakan, ailelerin yüreklerine su serpiyor gibi görünmesine rağmen hem yaş sınırı altında kalacak çocuklar hem de internet özgürlüğünü savunan milyonlarca kişi tarafından tepki görecektir.

Milliyet'in yaptığı habere göre bakan Sema Ramazanoğlu konuyla ilgili açıklamalarını TBMM içerisindeki özel bir sohbette gerçekleştirdi. Bakanlık olarak gerekli çalışmaları yaptıklarını ifade eden bakan, her ne kadar filtre ile engellense de yine teknolojinin diğer nimetleri ile engeller aşılabiliyor dedi. Bu nedenle ailelerin çocukları üzerindeki kontrolleri daha da değer kazanıyor diye de sözlerine ekledi.

Çocukların saatlerce bilgisayar ya da cep telefonu başında kalmasını önlemeye çalışan bakanlık tarafından yürütülen bu çalışmaların yürürlüğe girmesi durumunda ya 12 yaş altı ya da 16 yaş altı tüm çocuklar Facebook, YouTube ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına kendi başlarına giremeyecekler. Fakat aileleri tarafından izin verilmesi durumunda erişim sağlayabilecekler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu'nun açıkladığı çocuklar için sosyal medya yasağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu yasak nedeniyle sosyal medyaya giremezseniz neler yaparsınız? Düşüncelerinizi alttaki yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz veya Twitter anketimize katılabilirsiniz. 

YORUMLAR