Türkiye'de 20 Milyon Otomobil Sahibi Radyo Dinlemek İçin Para Ödemek Zorunda Kalacak

Türkiye'de 20 Milyon Otomobil Sahibi Radyo Dinlemek İçin Para Ödemek Zorunda Kalacak

Türkiye 2016'da dijital radyo yayına geçiyor, arabalarda ve evlerde ki analog radyolar ise 2017'de kullanılmayacaklar.

Türkiye'deki analog radyo sistemi dijitale taşınmak üzere. Habere göre analog yayından dijital sisteme geçiş 2016 yılı içerisinde gerçekleşecek. Dijital yayına geçişle birlikte Türkiye'deki yaklaşık 20 milyon otomobildeki radyo çalarlar artık bir işe yaramayacak ve tam anlamıyla çöp olacaklar. Arabalarında radyo dinlemek isteyen sürücüler 40 ile 60 doları gözden çıkararak yeni dijital teknoloji barındıran radyo sistemlerini almak zorunda kalacaklar.

Uygulama hakkında bilgi veren Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın, Türkiye'de şu anda bin 57 radyonun analog olarak yayın yaptığını söyledi. Özaydın uzun yola giderken belli bir mesafe kat ettikten sonra radyo yayının kaybolmasının dijital yayına geçtikten sonra son bulacağına dikkat çekti. Türkiye'de dijital yayın şimdilik sadece Ankara'da test ediliyor.

11 milyar dolarlık Pazar hacmi ortaya çıkacak

Türkiye'de 24 bin 750 radyo vericisi var. Bu yeni dönüşümle beraber bunlar tamamen değişecek. Dijital radyo yayınları için 6 bin verici yeterli olacak. Bu durumdan 20 milyona yakın araç etkilenecek. 20 milyon araç sahibi dijital radyo yayınlarından faydalanmak için yaklaşık 11 milyar dolarlık dijital radyo ekipmanı pazarına dahil olacaklar. Ama hala akıllı teefonlarınızdan rahatlıkla radyo dinyebileceğimiz uygulamalar olduğunu da unutmayılım.

Akıllı Radyo Karnaval One Yayınlandı

YORUMLAR