Türkiye'de 2016 Yılında E-Ticaret'te En Çok Neler Arandı?

Türkiye'de 2016 Yılında E-Ticaret'te En Çok Neler Arandı?

Türkiye'nin en büyük e-ticaret sitelerinden GittiGidiyor, 2016 yılında e-ticaretin en çok aranan ürünlerini açıkladı. Sıralamada teknoloji ürünleri hakimiyetlerini korusa da ilk 10 içerisinde bazı sürpriz ürünler de yer aldı. 

En çok aranan ilk 10 ürün listesinde 1. ve 4. sırada Apple’ın iPhone telefonları yer aldı. LG’nin akıllı telefonları 2. sırada, Samsung’un akıllı telefonları ise 10. sırada yer buldu. Listenin 7. sırasında teknoloji kategorisinde Tabletler dikkat çekerken, PlayStation 4 ise 8. sırada yerini aldı.

Bisiklet ve Kol Saati'nin Yükselişi Dikkat Çekti

Sıralamada bazı sürpriz ürünlerin yükselişi de dikkat çekti. Bunlardan ilki 3. sırada yer alan bisiklet oldu. Bisikletlerin sağlıklı bir ulaşım aracı olmasının yanı sıra, İstanbul gibi büyük şehirlerde trafikten bunalan insanların bisikletlere yönelmesi ve şehir hayatına uygun katlanır bisikletlere artan ilgi bu ürünü en çok aranan 3. ürün yaptı.

Dikkat çeken bir diğer ürün ise 5. sıradaki kol saati oldu. Geçtiğimiz haftalarda GittiGidiyor’da satış yapan markalar arasına Markafoni, Lidyana ve Gardrops gibi modanın önemli markaları da dahil olmuştu. Sıralamanın devamında  6. sırada TV üniteleri, 9. sırada ise Zippo çakmak bulunuyor.

İşte 2016'da en çok aranan 10 ürünün tam listesi:

  • Apple iPhone Ürünleri
  • LG
  • Bisiklet
  • Apple iPhone Ürünleri
  • Kol Saati
  • TV Üniteleri
  • Tablet
  • Playstation 4
  • Zippo Çakmak
  • Samsung

"Bazı Sürprizler Gördük"

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan GittiGidiyor Genel Müdürü Öget Kantarcı, “Her yaş grubundan tüketicinin teknoloji kullanımının artması, sıralamada kendisini akıllı telefon, tablet ve oyun konsolları ile gösteriyor. Diğer yandan sektöre öncülük eden bir pazaryeri olarak bu yıl imza attığımız önemli marka işbirlikleri sayesinde moda kategorisi altındaki aksesuar ürünlerinin aranma sayılarında da ciddi bir artış gördük. Kol saati bu aksesuarlar içerisinde öne çıkan ürün oldu. Sıralamadan ortaya çıkan bir diğer önemli sonuç ise artık tüketicilerin fiziksel mağazalarda bulabilecekleri bisiklet ve TV ünitesi gibi bazı ürünleri online olarak satın almaya başlamaları. Bisiklet kelimesinin üçüncü sırada olması bu değişimin en önemli kanıtı” dedi.

İnsanların mağaza gezmek yerine online alışverişi tercih ettiğini vurgulayan Kantarcı, “GittiGidiyor’daki geniş ürün yelpazesi, fiyat avantajları ve ürünlerle ilgili detaylı bilgiler, internet üzerinden ürün satın almak isteyenlerin platformumuzu seçmesini sağlıyor. Ayrıca yoğun iş temposu altında çalışan kişiler de mağaza mağaza gezerek zaman kaybetmek yerine GittiGidiyor’un kolay alışveriş deneyimini tercih ediyor. Yine ‘aynı gün kargo’, ‘hızlı kargo’ gibi kargo alanındaki hizmetlerimiz de TV ünitesi gibi büyük ve ağır ürünlerin internet üzerinden satın alınmasına ciddi bir katkı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR