Türkiye'de 3 Yılda Bir Telefon Değiştiriyoruz!

Türkiye'de 3 Yılda Bir Telefon Değiştiriyoruz!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı "İsrafın Boyutu" başlığı altında bir araştırma yaptı. Araştırmada, Türk halkının ortalama akıllı telefon değiştirme süresi 3,2 yıl olarak belirtildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, "Tüketici İsrafının Boyutlarının İncelenmesi" adı altında, 7 bölge ve 26 kent merkezinde, 18-69 yaş arası bin 650 kişi ile yüz yüze görüşürek bir araştırma gerçekleştirdi.

Araştırmadan sonra ortaya çıkarılan sonuçlar bugün Dünya gazetesinde yayınlandı. Araştırmanın sonucu şöyle açıklandı;

-Türkiye'de akıllı telefon kullanım oranı yüzde 84'e ulaşıyor, bu oranın yüzde 14,7'si  standart cep telefonu sahibi. Hiç cep telefonu olmayanların oranı ise yüzde 1,5 olarak belirtiliyor. Öte yandan, akıllı telefon sahiplerinin yüzde 7'si yılda bir, yüzde 17'si iki yılda bir telefonlarını değiştirirken, ortalama akıllı telefon değişim süresi ise 3,2 yıllık bir orana denk geliyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, akıllı telefon tüketimine özellikle işaret ederek, önlenemez bir tüketim çılgınlığı olduğuna dikkat çekti. Bakan Tüfenkçi konuyla ilgili olarak, "İhtiyaçtan çok, artık telefon modelleri göz önüne alınıyor. Bu da beraberinde israfı getiriyor. Gelecek nesillerimiz için israftan uzak durmalı, sağlıklı büyümenin gereğini yerine getirmeliyiz." dedi.

BKM 2016 Alışveriş İstatistik Verilerini Açıkladı

Türkiye, Günde 330 Dakikayla Televizyon İzleme Rekoru Kırdı

Türkiye İnterneti Neredeyse Sadece Sosyal Medya İçin Kullanıyor

YORUMLAR